• XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.

      XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.

      31.05.2019 21:04

       

      W piątek,  24 maja 2019 roku , w Liceum Ogólnokształcącym w Czarnkowie odbył się konkurs, w którym zmagali się najlepsi chemicy i biolodzy z gimnazjów oraz szkół podstawowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

      Zadania konkursowe z trzech dziedzin nauki nie były łatwe. Pozwoliły jednak sprawdzić uczniom swoje umiejętności oraz zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół.

      W tej edycji  uczestniczyło 45 uczniów z 11 placówek.

      Naszą  szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych: Wiktoria Machowina, Grzegorz Wojtaś i Igor Pawłowski.

      Poziom konkursu był bardzo wyrównany. O wyniku często decydowała jednopunktowa różnica. Wysoki wynik w konkursie uzyskała Wiktoria Machowina, która zajęła III miejsce. W gronie wyróżnionych i nagrodzonych uczniów z wysokim wynikiem znalazł się również Grzegorz Wojtaś, który zajął IV miejsce.

      Uczniom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w konkursach biologicznych i chemicznych.

      Nauczyciel chemii

      Bożena Tchórzko

             

    • TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”

      TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”

      31.05.2019 08:45

      Działalność proekologiczna Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. opiera się na kształtowaniu świadomości ekologicznej poprzez realizację różnych zadań, w tym także programów i projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest coroczny projekt obchodów Tygodnia ekologicznego, który był realizowany w tym roku od 24 do 30 kwietnia 2019r. przez wszystkich uczniów szkoły.                    

      Uczniowie mogli wziąć udział w wielu różnych konkursach m.in.:

      • w konkursie plastycznym pt. „Cztery pory roku z OZE”, którego przedmiotem było wykonania pracy dowolną techniką plastyczną plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii (uczniowie kl.IV-VI), zaś w formie kalendarza (uczniowie kl.VII-VIII) (czekamy na wyniki konkursu);
      • w konkursie ekologicznym dla kl.IV-VI pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - rośliny wodne wielkopolskich parków krajobrazowych”, którego przedmiotem było wykonanie ilustracji lub wierszyka zgodnie z tematyką konkursu (konkurs trwa aż do 10.06.2019r.);
      • w ogólnopolskim i gminnym konkursie „Listy dla Ziemi” (ogłoszenie wyników konkursu w dniu 01.06.2019r.).

               W dniu 30 kwietnia 2019r. uczniowie kl.VI. uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Rozwiązywali test składający się z 17 pytań (typu zamkniętego i otwartego). Zagadnienia dotyczyły: świąt, symboli, organizacji i znaków ekologicznych, form ochrony przyrody w Polsce, charakterystyki poszczególnych parków narodowych w Polsce, roślin i zwierząt chronionych w Polsce i ogólnych zagadnień z ekologii.

      Laureatami tego konkursu zostali:

      • Gracjan Sekuterski (VId) - I miejsce ,
      • Julia Jaworska (VIb) - II miejsce,
      • Hubert Graś (VIc) III miejsce.

               Ponadto przygotowano: audycje radiową dla uczniów z okazji Dnia Ziemi przez członków LOP pt. „Co ja mogę zrobić w celu ochrony przyrody?”, apel z okazji "Dnia Ziemi" dla klas VII-VIII.

                  W trakcie realizacji projektu na klasowych gazetkach ściennych można było znaleźć różne informacje o przyrodzie na tematy: oszczędzam wodę i energie, segreguję odpady, dbam o las itp. Przeprowadzono liczne pogadanki o tematyce ekologicznej. Wychowawcy kl. I-III wykonali z uczniami prace plastyczne pt. „Ziemia nasza planeta”, zaś w kl.IV-VIII nauczyciel przyrody, biologii lub geografii przeprowadzili zajęcia lekcyjne i przygotowali plakaty pt. „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Dodatkowo w kilku oddziałach klasowych przyprowadzono zajęcia ekologiczne wykorzystując książeczki pt. „Obszary chronione Natura 2000 w RDLP w Pile” przekazane przez Nadleśnictwo Krzyż. Na zajęciach tych oprócz zagadnień teoretycznych przekazywanych przez nauczyciela uczniowie poznawali obszary chronione rozwiązując łamigłówki, labirynty, diagramy i wykonując ilustracje ekologiczne. Ponadto dnia 9 maja 2019r. uczniowie kl.IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w celu zgłębiania wiedzy na temat lasów naszych okolic i pracy leśników.

      Dnia 30 kwietnia 2019r. na apelu dla klas I-VIII podsumowano dotychczasowe działania ekologiczne, ponadto członkowie Koła Młodego Przyrodnika odczytali przyrzeczenie młodych ekologów. Deklarację w imieniu całej szkoły podpisali przedstawiciele szkolnego koła LOP.

               W ramach podsumowania także została przygotowana wystawa najciekawszych prac uczniowskich (plakatów) i krótkie podsumowanie projektu na planszy informacyjnej. 

      Efekty projektu to przede wszystkim wykształcenie prawidłowych postaw ekologicznych, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, rozbudzenie potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz zgłębianie wiedzy i poszerzanie zainteresowań dzieci na temat ochrony przyrody w Polsce.

      Stwarzaliśmy naszym uczniom szereg możliwości i sytuacji, aby mogli samodzielnie dostrzegać zagrożenia naszej planety wynikające z nieracjonalnego gospodarowania jej bogactwami przez człowieka i szybkiego rozwoju cywilizacji oraz rozwijać swoje zainteresowania.

                 

      Opracowała: Monika Pilarska

       

       

       

    • VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      27.05.2019 10:23

      24 maja 2019r. w naszej szkole odbył się VIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie zmagali się uczniowie ze szkół podstawowych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Poza młodzieżą z naszej lokalnej podstawówki gościliśmy również  uczniów ze szkół w Czarnkowie, Wieleniu, Drawsku, Chełście, Białej, Pęckowie oraz Dzierżążnie. Test konkursowy zawierał 40 zadań zamkniętych o różnych poziomie trudności. Uczniowie prezentowali swoją wiedzę w zakresie gramatyki języka angielskiego, słownictwa oraz znajomości kultury angielskiego obszaru językowego.

      W konkursie zwyciężyli:

      I miejsce – Natalia Wojewoda  - Szkoła Podstawowa w Czarnkowie,

      II miejsce – Katarzyna Grygorcewicz - Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wlkp.,

      III miejsce – Martyna Musiał – Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wlkp.,

      IV miejsce – Julia Nowaczyk – Szkoła Podstawowa w Drawsku,

      V miejsce – Vanessa Maciejewska – Szkoła Podstawowa w Wieleniu,

      V miejsce – Gabriela Kowalska – Szkoła Podstawowa w Pęckowie.

       

      Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundował sponsor - firma THULE (wieloletni patron tego konkursu). Sponsorowi dziękujemy za wsparcie i liczymy na dalszą współpracę w realizacji przyszłych przedsięwzięć edukacyjnych.

       Ogranizator konkursu

                                                                                                               Małgorzata Skiera- Juchniewicz
    • Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek

      Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek

      16.05.2019 17:51

      9 maja 2019 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w ramach podsumowania Tygodnia ekologicznego w naszej szkole.

               Na początku naszej wizyty w Czarnkowie oglądaliśmy film trójwymiarowy 3D "Dumbo",  który był opowieścią o wielkiej przyjaźni i o wierze we własne siły. Po pięknym i wzruszającym seansie udaliśmy się do Goraja.

               W Goraju odwiedziliśmy Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek.  Mieści się ono w zabytkowej Masztalarni, niedaleko Zamku w Goraju. Miejsce to otoczone jest pięknymi, liściastymi lasami, w niewielkiej odległości od Czarnkowa i ok. 70 km od Poznania.

      Obszar, na którym usytuowane jest Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek zwany jest Szwajcarią Czarnkowską lub Nadnoteckimi Bieszczadami.

               Podziwialiśmy tam interesujące wystawy. Jedną z nich była Sala Wystawy ekologiczno – przyrodniczo-leśnej. Wystawa miała charakter spaceru po lesie, w różnych następujących po sobie fazach rozwojowych oraz porach roku. Podzielona na szereg wydzielonych prezentacji stanowiących spójną, konsekwentną całość. Jest wystawą z wieloma przyrodniczymi eksponatami, modelami oraz multimedialnymi, nowoczesnymi, atrakcyjnymi elementami.

      Wystawa ekologiczno-przyrodniczo-leśna jako spójna całość opowiada o wszystkich fazach życia lasu od momentu siewu czy sadzenia do momentu naturalnej śmierci lub do ścięcia drzewa na potrzeby gospodarki. Każda z dioram przedstawia inną fazę rozwojową lasu (od nasion, uprawę aż po drzewostan dojrzały), w różnych porach roku, z przedstawieniem wielu gatunków zwierząt i roślin. Ciekawostkami na Sali Wystawy Przyrodniczej są m.in.: kancelaria Leśniczego, gdzie….. można usiąść przy biurku obok Leśniczego, dostrzegalnia przeciwpożarowa, na którą mogą wejść dzieci i samodzielnie naprowadzić samolot gaśniczy do ugaszenia widocznego w lesie pożaru czy też multimedialna makieta przestawiająca fragment Nadleśnictwa Krucz.

               Starannie przemyślana kompozycja i aranżacja Sali, opracowana przez pracowników Nadleśnictwa Krucz, duża liczba eksponatów: roślin, zwierząt, ptaków czy też grzybów, wykorzystanie światła i dźwięków pochodzących wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że osoby zwiedzające salę mogą poczuć się jak w lesie.

               Kolejnym zwiedzanym miejscem była Sala Wystawy Historycznej. Wystawa w bardzo atrakcyjny, innowacyjny sposób przedstawia zagadnienia historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Wystawa obejmowała takie dioramy jak m.in.: Historia Puszczy Noteckiej, Historia Lasów Państwowych, Zawody związane z leśnictwem, Zaproszenie na wystawę, Interaktywna Mapa Polski.

               W trakcie zwiedzania skorzystaliśmy z pomocy przewodnika – pracownika Lasów Państwowych. Uzniowie zdobywali również samodzielnie wiedzę leśną i przyrodniczą dzięki znajdującym się przy każdej z dioram ekranom dotykowym.

               Pomimo deszczowej pogody udaliśmy się też do zagrody dzików. Mogliśmy na żywo zobaczyć dorosłe lochy, odyńce i warchlaki.

               Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to miejsce gdzie można poznać przyrodę, poznać las i środowisko naturalne, można dowiedzieć się jak odpowiedzialnie i mądrze korzystać w wszystkich bogactw Natury, a przede wszystkim to miejsce, gdzie dzieci nabierają, a dorośli wzmacniają swój szacunek do Ojczystej Przyrody i polskich lasów.

               Zachęcamy Was do odwiedzenia tego osobliwego miejsca z wieloma atrakcjami przyrodniczymi.

      Halina Wydryszek-Janas

      Monika Pilarska

       

    • Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.

      Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.

      04.04.2019 19:58

                  W dniach 12-16 marca 25 uczniów naszej szkoły brało udział w programie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów. Zajęcia odbywały się w malowniczej miejscowości Różanka leżącej w Kotlinie Kłodzkiej z udziałem wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata np. z Meksyku, Wietnamu i Birmy.

      Uczestnicy obozu mieli szansę integrować się z młodzieżą z innych szkół, nawiązywać nowe znajomości, a przede wszystkim kształtować i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

                  Każdy dzień  rozpoczynał się od „Energizera”, podczas którego uczniowie wykonywali różne ćwiczenia i układy taneczne, następnie odbywały  się warsztaty w różnych grupach wiekowych, gdzie rozmawiano tylko w języku angielskim. Warsztaty składały się z różnych gier i zabaw oraz prezentacji o krajach, z których pochodzili wolontariusze. Uczniowie naszej szkoły bardzo często byli liderami swoich grup -  prezentowali na forum przygotowane przez swoją grupę zadania. Podczas zajęć uczniowie przełamywali bariery związane z mówieniem w języku angielskim.

                  Po raz kolejny, uczestnicząc w projekcie, przekonaliśmy się, że nauka języka najefektywniej przebiega w warunkach wynikających z potrzeby komunikacji i poznania drugiego człowieka.

      Maria Ficner-Cyganik

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych