• Jak nie czytam, jak czytam

      Jak nie czytam, jak czytam

      06.06.2018 09:04

      Tu się czyta

      Pod takim hasłem 5 czerwca 2018 r. o godzinie 12 na boisku szkolnym podjęliśmy próbę pobicia rekordu czytania w jednym momencie. W akcji jednoczesnego czytania wzięło udział około 525 osób. Oprócz uczniów, dyrektora i wicedyrektorów szkoły, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły, bardzo ucieszył nas udział w akcji czytania przedstawicielki lokalnych władz samorządowych, pani Jolanty Korbik.

      Wszystkim uczestnikom akcji „Jak nie czytam, jak czytam” dziękujemy za udział i zapraszamy za rok

                                                                                           Bibliotekarze

         
    • Wycieczka śladami początków polskiej państwowości

      Wycieczka śladami początków polskiej państwowości

      05.06.2018 22:07

      Są w naszym kraju miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić. Bezsprzecznie do takich miejscowości należy Gniezno - miasto związane z początkami Polski.

      23 maja 2018 r. uczniowie klasy V a i V b mieli okazję zwiedzić to niezwykłe dla naszej ojczyzny miejsce. Zaczęliśmy ambitnie, bardzo wcześnie wyjeżdżając z Krzyża Wielkopolskiego, by zdążyć na godzinę 9.00, o której to rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego.

      W muzeum oprócz samego zwiedzania wzięliśmy udział w warsztacie, na którym poznaliśmy tajniki średniowiecznego budownictwa grodowego. Kolejnym naszym celem było wzgórze, które widzieliśmy z placu przed muzeum. Wzgórze Lecha, bo tam udaliśmy się całą grupą, było świadkiem najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach. Zwiedziliśmy podziemia Katedry Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie oprowadzała nas bardzo sympatyczna pani przewodnik. Po zakupieniu pamiątek w postaci: łuków, włóczni, mieczy i innych broni udaliśmy się na zasłużony obiad. 

    • Sprawozdanie z wycieczki autokarowej do Warszawy

      Sprawozdanie z wycieczki autokarowej do Warszawy

      29.05.2018 09:11

      21 maja 2018r. uczniowie z klas siódmych naszej szkoły wyruszyli autokarem na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 45 osób. Wczesnym rankiem, bo o godzinie 4.45 zebraliśmy się przy budynku szkoły, aby o godzinie 5.00 wyruszyć w naszą podróż.

      Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który oprowadził nas po Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta i Zamek Królewski. Ulicą Świętojańską przeszliśmy pod Bazylikę św. Jana Chrzciciela, a następnie mogliśmy podziwiać piękne widoki z tzw. Góry Gnojnej. Kolejnym miejscem był Rynek Starego Miasta, po środku którego stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika doszliśmy do Barbakanu oaz pomnika Małego Powstańca. Wracając w kierunku autokaru przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Ostatnimi punktami pierwszego dnia wycieczki były Łazienki Królewskie i wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wszyscy uczestnicy zachwycali się pięknem flory i fauny parku, a dodatkową atrakcją były dostojnie spacerujące pawie. Po bardzo długim i wyczerpującym dniu, udaliśmy się do naszego hotelu na zasłużony odpoczynek .

      Drugi dzień wycieczki także okazał się bardzo ciekawy. Pierwszym obiektem, który podziwialiśmy tego dnia była Świątynia Opatrzności Bożej, której idea budowy sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wzniesienie świątyni uchwalili w 1791 roku posłowie Sejmu Czteroletniego w podzięce za Konstytucję. Potem autobusem udaliśmy się do parku w Wilanowie, a następnie do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. To wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Kolejnym obiektem, który wzbudził w nas wiele emocji był Stadion Narodowy. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy tzw. Trasą małego piłkarza. Na własnej skórze mogliśmy przekonać się którędy piłkarze przybywają na stadion, poznaliśmy zakamarki piłkarskiej szatni, a na koniec mogliśmy poczuć się jak prawdziwi zawodnicy w pomeczowej Sali Konferencyjnej. Naprawdę robi wrażenie!

      Trzeciego, już ostatniego dnia wycieczki mogliśmy obejrzeć wnętrza Zamku Królewskiego z pięknymi salami królewskimi oraz sejmowymi, przejść alejkami ogrodu na budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, a na koniec pojechaliśmy na najsłynniejszy cmentarz Warszawy - Powązki. Do dzisiaj jest miejscem pochówku znanych i zasłużonych Polaków.

      To był ostatni punkt programu naszej trzydniowej przygody. Wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po wstępnej rozmowie z uczestnikami wycieczki można powiedzieć, że była to bardzo ciekawa i pełna przeżyć wyprawa. Panowała miła atmosfera, a na potwierdzenie można obejrzeć sporo pamiątkowych zdjęć.

      Hanna Gapska

    • Wycieczka do Torunia

      Wycieczka do Torunia

      29.05.2018 08:27

      W piątek, 27 kwietnia 2018 roku, klasy 4e i 4d wraz z wychowawcami oraz opiekunami wybrały się na wycieczkę do Torunia. O godzinie 6.00 zebraliśmy się przed szkołą, a już o 6. 10 wyruszyliśmy w kierunku Torunia. Podróż minęła bardzo szybko.

      Na miejsce dotarliśmy o godzinie 10. 30. Przeszliśmy Bulwarem Filadelfijskim, minęliśmy Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, a następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans pt. „Mój kumpel Niko”. O godzinie 12.00 uczestniczyliśmy w warsztatach wyrobu pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz oglądaliśmy eksponaty zgromadzone w muzeum.

      O 13. 30 mieliśmy godzinę na odpoczynek podczas wspólnego obiadu w karczmie „Gęsia szyja”. Kolejną atrakcją, którą zorganizowali nam wychowawcy było zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego. Zaraz po tym nadeszła chwila, na którą czekała większość z nas – rejs statkiem po Wiśle. Było to wspaniałe przeżycie.

      O godzinie 17. 00 wyruszyliśmy w kierunku Krzyża. Cztery godziny drogi powrotnej minęły bardzo szybko. Na parkingu obok szkoły czekali na nas stęsknieni rodzice. To była udana wycieczka, a pierniki, które przywieźliśmy najsmaczniejsze i jedyne w swoim rodzaju.

      Oliwia Bubacz

      kl. IV e

       

    • Wycieczka do Poznania

      Wycieczka do Poznania

      26.05.2018 22:40

       14 maja 2018 r. klasa IVa  z nauczycielami wybrała się na wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od zabawy w detektywów historii. Pod czujnym okiem Sherlocka Holmesa mali detektywi zgłębiali tajemnice dawnego Poznania i odkrywali tajniki historii grodu .  Dzięki wcieleniu się w role Mieszka I, Dobrawy, Ottona i innych średniowiecznych władców nasi uczniowie na pewno zapamiętają okoliczności przyjęcia chrztu św. przez Polskę i małżeństwa polskiego władcy z czeską księżniczką.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych