• „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego

      „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego

      28.12.2018 08:32

       

       

       Rok 2018 ze względu na przypadające w nim rocznice jest rokiem wyjątkowym. 11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, 27 grudnia natomiast również setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania.

      W celu upamiętnienia ważnej dla Wielkopolan rocznicy Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu postanowiło w dniu 18 grudnia otworzyć swe podwoje dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Bardzo się cieszymy, że grupa 21 uczniów z klasy VI naszej szkoły mogła wziąć udział w tym wydarzeniu, bo ilość atrakcji przygotowanych przez pracowników IPN nie pozwalała nudzić się ani przez chwilę.

      Na początku spotkania grupa wysłuchała wykładu wprowadzającego w tematykę Powstania Wielkopolskiego. W dalszej części zajęć mieliśmy okazję spotkać się z grupami rekonstrukcyjnymi zajmującymi się tą tematyką. Największe wrażenia zrobili na nas przedstawiciele 17 pułku ułanów wielkopolskich w mundurach z epoki. Następnie zwiedziliśmy archiwa IPN wraz z działem digitalizacji, gdzie dowiedzieliśmy się na czym polega praca archiwisty.

      Po powrocie na piętro zajmowane przez pracowników OBEN IPN w Poznaniu wzięliśmy aktywny udział w przygotowanych przez organizatorów zajęciach, takich jak: koło fortuny o tematyce historycznej, układanie puzzli na czas, czy wykonanie rysunku związanego z Powstaniem Wielkopolskim. Wielu z uczestników zajęć mogło przy okazji dobrej zabawy zdobyć ciekawe nagrody.

       Podsumowując, dzień spędzony przez naszych uczniów w siedzibie IPN w Poznaniu pozwolił im zdobyć wiele nowych umiejętności, pogłębić zainteresowanie historią oraz aktywnie spędzić czas. Nie można zapominać, że każdy taki wyjazd jest również okazją do zdobywania większej samodzielności oraz kształtowania odpowiednich postaw.

      mgr Tomasz Molenda

                 

    • „Powstanie dobrze zrobione” -  szkolenie dla nauczycieli

      „Powstanie dobrze zrobione” -  szkolenie dla nauczycieli

      10.12.2018 18:43

       

      29 listopada grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu pod nazwą „Odzyskanie Niepodległości i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”, które wpisywało się w obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ujęte w naszej szkole w program pod  nazwą „Rok dla Niepodległej”. Spotkanie, które doszło do skutku dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu, poprowadził pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, Pan Tomasz Cieślak.

      Szkolenie poświęcone odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w roku 1918 w znacznej części poświęcone zostało zagadnieniu Powstania Wielkopolskiego. Nauczyciele biorący udział w spotkaniu poznali najważniejsze okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stan upamiętnienia tego niezwykłego zwycięstwa oraz najnowsze ustalenia historyków jego dotyczące. Dyskusja, która rozgorzała po zakończeniu naszego spotkania, wykazała niestety brak należytego zaangażowania w badania i upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego. Dzięki wymianie spostrzeżeń, co było niezwykle owocnym efektem szkolenia w którym wzięliśmy udział, w większym stopniu poczuliśmy potrzebę propagowania informacji związanych z tym wydarzeniem.

       Każdy z nauczycieli biorących udział w szkoleniu otrzymał bardzo bogaty pakiet materiałów edukacyjnych w postaci katalogu pt. „Ojcowie Niepodległości”, albumu „Powstanie Wielkopolskie” oraz plakatu poświęconego niepodległości. Spotkanie zorganizowane w naszej szkole uświadomiło nam jak pozytywnie wpływa na naszą świadomość możliwość swobodnej dyskusji i poszerzenia swojej wiedzy.

      mgr Tomasz Molenda

    • Praca organizacji uczniowskich

      04.04.2019 20:27

      Praca organizacji uczniowskich Szkoły Podstawowej im. BoWiD w Krzyżu Wlkp.
      w I okresie roku szkolnego 2018/2019

       

      W bieżącym roku szkolnym praca wszystkich organizacji uczniowskich współtworzących samorząd uczniowski podobnie jak w ubiegłym roku została zaplanowana wspólnie. W październiku przeprowadziliśmy w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Nowo wybrana Rada SU opracowała w porozumieniu z innymi organizacjami działającymi w naszej szkole wspólny plan pracy. W imieniu koleżanek i kolegów z LOP, PCK, SKO, gazetki szkolnej, Samorządu Uczniowskiego klas I-III, Samorządu Uczniowskiego w Kuźnicy Żelichowskiej, klubu ,,Wiewiórka” oraz naszym własnym przedstawiamy ogólne informacje o stopniu realizacji zadań.

      W pierwszym okresie wzięliśmy udział w wielu akcjach ogólnopolskich, regionalnych oraz szkolnych. Do najważniejszych akcji ogólnopolskich, w których wzięliśmy udział należały: „Sprzątanie Świata”- Polska 2018, akcja zbiórki monet „Góra Grosza” oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

                  Cała społeczność szkolna wzięła udział w obchodach 55- lecia naszej szkoły połączony z Dniem Edukacji Narodowej, a w listopadzie w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości- realizując projekt „Rok dla Niepodległej”. Poczet sztandarowy uczestniczył w obchodach jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego, a delegacja uczniów w obchodach 70-lecia Zespołu Szkół. Członkowie PCK włączyli się w przygotowanie imprezy charytatywnej pt. „Zostań Krzyskim Mikołajem” oraz razem z TPD w organizację kiermaszu świątecznego. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali przedstawienie „jasełkowe” dla społeczności miasta.

      Podobnie jak w latach ubiegłych organizujemy i nadzorujemy dyżury w szatniach i korytarzach szkolnych oraz loterię „Szczęśliwy numerek”. Na bieżąco monitorujemy obowiązek noszenia stroju szkolnego.

       

      Jak zawsze odbywały się apele porządkowe i okolicznościowe organizowane przez członków Samorządu Uczniowskiego przygotowane pod kierunkiem n-li.

      Systematycznie przeprowadzano pogadanki, prelekcje, konkursy i przygotowywano wystawy. Członkowie LOP przygotowali gazetkę ścienną pt. „Stop! Segreguj śmieci” i przeprowadzili audycję radiową pt. „Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2018”.

      Członkowie koła PCK uczestniczyli w VI edycji programu prozdrowotnego :"Kocham Cię życie", przeprowadzili zbiórkę książek i przyborów szkolnych oraz zajęcia dla uczniów klasy czwartej ,,Pierwsza pomoc przedmedyczna”.

      Nasze koleżanki i nasi koledzy z Kuźnicy Żelichowskiej prowadzą w okresie jesienno zimowym ptasią stołówkę. Systematycznie przygotowują wystawy, apele i włączają się we wspólne działania. 

      Uczniowie uczą się oszczędzania poprzez przynależność do Szkolnej Kasy Oszczędności. W ramach SKO przeprowadzono Konkurs dla kl. IV-VIII ,,Stówka na 100-lecie Niepodległości”.

      Redakcja gazetki szkolnej ,,SPoko” wydała 2 numery gazetki, w których znalazły się najważniejsze wydarzenia szkolne, informacje dotyczące zdrowia, zachowania, doradztwa zawodowego oraz twórczość uczniów.

      Samorząd Uczniowski klas I-III i klub ,,Wiewiórka” zorganizowały DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Prace o tematyce jesiennej, świątecznej, zimowej oraz związanej z bezpieczeństwem prezentowano na gazetkach ściennych. Klub ,,Wiewiórka” przeprowadził pogadanki związane z higieną, zdrowiem i bezpieczeństwem uczniów oraz gazetki ścienne o tej samej tematyce.

      W ramach dni bez mundurka zorganizowaliśmy: dzień biało – czerwony oraz „Mikołajkowe szaleństwo czapkowe”.

      Aktywnie włączyliśmy się w organizacją teleturnieju „Familiada” w klasach VI-VIII oraz I Szkolnego Konkursu Wiedzy o Grach.

      Cały pierwszy okres braliśmy udział w projekcie „Taki mały, taki duży może moim przyjacielem być”, który pozwala nam poznać młodsze koleżanki i młodszych kolegów.

    • Koło fotograficzne

      Koło fotograficzne

      01.12.2018 17:10

      Malowanie światłem to z pewnością rodzaj fotografii, którego trzeba spróbować. Słowo fotografia pochodzi od greckich słów photos - światło i graphe- rysowanie.  W  piątek 30 listopada odbyło się pierwsze spotkanie koła fotograficznego.  Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli  się czym jest przysłona i jak wpływają długie czasy naświetlania na zdjęcia. Wkrótce kolejne spotkanie z fotografią.

      Piotr Cyganik

    • LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

      LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

      22.11.2018 18:48

      W ramach Tygodnia Europejskiego, który odbył się w naszej szkole w maju br., byli uczniowie klasy III uczestniczący w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego przygotowali kartki, w których krótko przedstawili po angielsku swoją osobę (imię, wiek, zainteresowania, ulubione kolory, itp.) oraz ozdobili je rysunkami przedstawiającymi charakterystyczne miejsca i obiekty w Londynie. Wszystkie kartki zostały zapakowane do jednej koperty, do której dołączono list do Królowej napisany przez opiekuna grupy, mgr Katarzynę Studniarek, i wysłano do Pałacu Buckingham w Londynie.

      Mijały dni i miesiące od wysłania listu, a nadzieja na otrzymanie odpowiedzi wygasła. Ilość obowiązków w nowym roku szkolnym sprawiła, iż zapomnieliśmy o podjętych działaniach. Po upływie sześciu miesięcy doczekaliśmy się! W odpowiedzi na naszą korespondencję do szkoły dotarła przesyłka z Pałacu Buckingham w Londynie. W swoim liście dama dworu, Philippe de Poes, przekazała nam informacje, iż Jej Wysokość dziękuje za przesłane urocze kartki i list, przeprasza za zwłokę spowodowaną ogromną ilością korespondencji otrzymanej w maju oraz przesyła najlepsze życzenia. Królowa jednocześnie wyraziła ogromny zachwyt faktem, iż uczniowie naszej szkoły poznają kulturę krajów europejskich. W związku z tym dama dworu dołączyła do swojego listu informatory dotyczące królewskiego życia, by wykorzystać je w dalszym pogłębianiu wiedzy na temat krajów europejskich.

      Wszystkim uczniom biorącym udział w tym przedsięwzięciu dziękuję za zaangażowanie, które opłaciło się niecodziennym doświadczeniem. Nie każdy ma okazję korespondować z Królową Elżbietą II! Życzę Wam dalszych językowych sukcesów J

      mgr Katarzyna Studniarek

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych