„Ratujemy i Uczymy Ratować”

17.10.2018 10:01

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października fundacja WOŚP organizuje akcję  jednoczesnego prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Bicie rekordu odbywało się między godziną 12:00 a godziną 12:30. W naszym mieście akcja prowadzona była  w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918 -1919. Uczniowie klasy VIII c i VIII d naszej szkoły przeszli szkolenie CPR prowadzone przez nauczycielkę edukacji dla bezpieczeństwa Panią Joannę Urbaniak  oraz ratownika medycznego Panią Małgorzatę Sikorę. Młodzież z naszej podstawówki nauczyła się jak w praktyce prawidłowo prowadzić akcję ratunkową.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas szkolenia pomoże nam właściwie zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

uczniowie klasy VIII

oraz opiekun grupy

Małgorzata Skiera-Juchniewicz

55 - lecie szkoły

10.10.2018 19:45

Program uroczystości – 12.10.2018 r.

11.00 – Msza św.

11.45 – Przemarsz do szkoły

- Orkiestra

- Sztandar

- Goście

- Uczniowie

12.00 – Krótki występ orkiestry,

-  zdjęcie społeczności szkolnej na tle dębu,

-  wejście do sal na spotkania.

13.00 – Uroczysta akademia pt. „Wspomnienia ze szkolnej ławy” – sala MGOK-u:
      - wprowadzenie sztandaru

- hymn państwowy

- powitanie gości

- wystąpienia dyrektora i gości

- życzenia dla szkoły

- wyprowadzenie sztandaru

- program artystyczny

- podziękowanie dyrektora

ok.  14.30 – Pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem szkoły

15.00 – Spotkanie okolicznościowe w restauracji „U Klemensa”

Noc naukowców

07.10.2018 16:36

28 września 2018 w całej Europie zorganizowana została Noc Naukowców – impreza popularno – naukowa i rozrywkowa pod hasłem: Researchers᾿ Night. Jej celem było zbliżenie naukowców i społeczeństwa w różnym wieku, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. W tym niesamowitym czasie każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.

Taką okazję miałam już drugi rok, kiedy to z moją nauczycielką – Panią Danutą Marciniak, udałam się do Poznania, by przeżywać te niesamowite wydarzenie. Po wcześniejszej rejestracji i zakwalifikowaniu się na wybrane zajęcia miałam okazję uczestniczyć w wykładach, warsztatach naukowych oraz pokazach zorganizowanych przez Uniwersytet Adama Mickiewicza na Wydziale Biologii i na Wydziale Chemii. Brałam udział m.in. w wydarzeniach: „Jak pracują mitochondria?”, „Fenomen życia społecznego kręgowców”, „Laboratorium antropologa sądowego – identyfikacja biologicznych cech człowieka”, „Domowe spa wprost z laboratorium”. Wszystkie zajęcia okazały się bardzo interesujące, fascynujące i pouczające. Dodatkowo uczestniczyłam w niesamowitych ekstremalnych pokazach chemicznych, co robiło na uczestnikach duże wrażenie. Miałam przyjemność na warsztacie chemicznym przygotować swój własny krem do rąk, peeling do ciała, kulę do kąpieli oraz maseczkę do twarzy.

To bardzo miłe, że można poprzez zabawę i różne pokazy oraz warsztaty zdobywać cenną wiedzę, przekazywać różne interesujące wiadomości oraz poszerzać swoje zainteresowania. Tylko szkoda, że takie imprezy są tylko raz w roku i nie można uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, które sobie zaplanujemy. Jest to niemożliwe organizacyjnie do wykonania. Może organizatorzy kiedyś wpadną na pomysł, by ta noc trwała przez dwie noce?!

Wiktoria Machowina

kl VIII „d”

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – podsumowanie

02.10.2018 16:51

Już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

28 września 2018 r. dwudziestu jeden asystentów i egzaminatorów sprawdzało znajomość tabliczki mnożenia w naszej szkole, a uczniowie klasy 5c wśród mieszkańców naszego miasta. W obu szkolnych budynkach w Krzyżu Wlkp. Przeegzaminowano 480 uczniów z klas 4 – 8. Z tą znajomością tabliczki mnożenia bywa różnie. Najwięcej bezbłędnych odpowiedzi było w klasach: 6d, 6b, 4a, 4b, 4e, 4f, 8a, 8b. Dobra rada dla wszystkich oddziałów klasy 5 – koniecznie musicie utrwalać znajomość tabliczki mnożenia.

Ogółem 208 uczniów zasłużyło na miano eksperta, co stanowi 43,3% uczniów poddanych egzaminowi.
      Na pochwałę zasłużyła klasa 5c, uczniowie przygotowali hasła i transparenty
      z zaciekawieniem oglądane przez przechodniów podczas przejścia do budynku przy ul. Sienkiewicza. Osoby poproszone o sprawdzenie swojej znajomości tabliczki mnożenia chętnie wzięły udział w zabawie.

Narodowe Czytanie  2018

21.09.2018 18:25

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

.

W  piątek 7 września 2018 r. Biblioteka Publiczna w Krzyżu Wlkp. wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Szkołą Podstawową przeprowadziła akcję wspólnego czytania „Przedwiośnia „ Stefana Żeromskiego.

Uroczystość rozpoczął pracownik Biblioteki Publicznej, który przywitał zebraną publiczność, nawiązał do historii Narodowego Czytania, a następnie przeczytał list od Prezydenta RP.