• Pasowanie na Ucznia


        JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI

       

      W piątek  27 września 2019 r. o godzinie 10.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim. Jak co roku, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Tym razem motywem przewodnim klas pierwszych był temat, co nam daje edukacja oraz bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoją wiedzę i różne umiejętności podczas występów artystycznych, które były oklaskiwane przez licznie przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie uczniowie ślubowali uroczyście:

      Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi.

      Wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność.

      Dbać o honor szkoły i ucznia.

      Z dziecięcym zapałem i wiarą wytrwania jednoczyć wysiłki dla dobra Ojczyzny.

      Po uroczystym ślubowaniu głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Renata Dahmani,  która dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.  Pierwszoklasiści otrzymali od pani dyrektor słowa wsparcia oraz każda klasa otrzymała ozdobne drzewko symbolizujące początek nowego, kolejnego etapu edukacji.  Drzewka zostaną posadzone w szkolnym ogródku  10 października , w dniu Święta Drzewa.  Z okazji pasowania uczniów na pierwszoklasistów  Rada Rodziców przekazała każdej klasie kronikę, a wychowawczynie klas pierwszych wręczyły uczniom słowniki ortograficzne ufundowane przez rodziców.

      Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście i życzyli najmłodszym uczniom  wielu sukcesów, satysfakcji ze wspólnej pracy, wzajemnej życzliwości, a także zrozumienia.

      Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i wspaniałą zabawę.

                                                                            

      Wychowawcy:

      Katarzyna Boniecka-Radzi
      Ewelina Łapacz
      Marzena Machowina
      Małgorzata Nowakowska
      Agata Zielińska

     • Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2019

      20 września 2019 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata” To międzynarodowa akcja w ramach której już od 26 lat w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy na całym świecie, zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi, sprzątają śmieci z miejsc, gdzie nie powinny one trafiać. W tym roku działaliśmy pod hasłem „ NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMYZMIENIAMY” Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

     • Program dla szkół

      W  naszej szkole w roku szkolnym 2019/2020 jest realizowany „Program dla szkół”. Jego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, podczas którego kształtują się ich nawyki żywieniowe. Programem objęci są uczniowie klas I-V: 418 uczniów -owoce i warzywa, 375 uczniów - mleko i jego przetwory.

      W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 dzieci będą otrzymywały owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 42 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 40 w semestrze.

      Konsumpcja owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych każdorazowo odbywać się będzie pod nadzorem nauczyciela/wychowawcy klas I-V w trakcie zajęć szkolnych.

       

      Renata Jaworska

     • Informacje

      Od 1 września 2019 roku Szkoła Podstawowa zostaje włączona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp. Uczniowie klas 1-5 będą uczyli się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31, a uczniowie klas 6-8 przy ul. Sienkiewicza 1.

      Nowy adres szkoły:

      Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących

     • Pożegnanie Pani Dyrektor

      Nasza kochana Pani Dyrektor!

       

      Pracuje Pani w naszej szkole ponad 36 lat,

      z naszej perspektywy to kilkakrotnie więcej niż życie.

      I choć w ostatnim  czasie bardzo zmienił się świat,

      przed nami nadal stoi wspaniały nauczyciel.

       

      „Na naszych oczach pisze się właśnie historia…” - tego nas Pani uczyła,

      a kolejne strony właśnie dziś się zapisują,

      bo dla wszystkich pamiętna będzie ta chwila,

      gdy Pani tak wszyscy serdecznie dziękują.

       

      Jako przedstawiciele samorządu uczniowskiego,

      również składamy podziękowanie,

      choć dziś nie wyobrażamy sobie nawet tego,

      że wkrótce na Pani miejscu ktoś inny stanie.

       

      Dziękujemy za troskę w każdej małej chwili,

      dziękujemy za upomnienia w dobrej wierze czynione.

      Przepraszamy, że uczniowie nie zawsze grzeczni byli,

      postaramy się podążać we właściwą stronę.

       

      Przemawiamy dziś w imieniu najliczniej tu zebranych,

      każda para oczu wpatrzona w naszą stronę

      widziała ten trud w codzienną pracę wkładany,

      by potrzeby uczniów zostały zaspokojone.

       

      Nasza kochana Pani Dyrektor, życzymy z serca całego,

      zdrowia, szczęścia, radości z każdej chwili,

      niech ciągle Panią spotyka coś wspaniałego,

      niech ludzie zawsze będą życzliwi i mili.

       

      Nasza kochana Pani Dyrektor, to Pani właśnie taką szkołę stworzyła,

      którą wielu z nas pokochało, do której z uśmiechem chodzimy,

      Pani w tej szkole matką nam była,

      niech Pani nas odwiedza, bardzo prosimy…

       

      Bo chociaż nie będzie tu Pani każdego dnia,

      choć nowe osoby przed nami staną,

      Pani w naszych sercach szczególne miejsce ma,

      zawsze będzie Pani naszą Dyrektor Kochaną!

       

      Uczniowie

     • WYJAZD PAMIĘCI

      W dniach 13-23 maja 2019 roku uczestniczyłam w wyjeździe pamięci organizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemiecko - Austriackich Obozów Koncentracyjnych we współpracy z IPN-em (Instytutem Pamięci Narodowej) w Poznaniu. Wyjazd był formą nagrody, jaką otrzymałam za wyróżnienie w konkursie historycznym: „Sztafeta pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Praca, którą napisałam, mówi o przeżyciach moich prababć, żyjących na Ziemi Drawskiej w trakcie trwania II wojny światowej. Moje prababcie były małymi dziewczynkami, kiedy wybuchła II wojna światowa. Musiały przejść kurs szybkiego dorastania. Jedna z nich została wywieziona do obozu, Arbeitslager niedaleko Nordhausen w Turyngii, gdzie stała w „kolejce na śmierć”. Jednak przyjechał gospodarz i wziął ją do pracy. Tak spędziła prawie rok niewoli. Druga prababcia, na początku wojny przebywała w domu, we wsi Drawsko, koło Czarnkowa. Przyszedł rok 1943. Do urzędu w Drawsku przyszła informacja, że nastąpi podział polskich rodzin, a następnie skierowanie Polaków do przymusowej pracy na ziemiach włączonych do III Rzeszy Niemieckiej. Prababcia Halina została przydzielona na służbę do niemieckiej rodziny w gospodarstwie po wysiedlonych Polakach. Na początku pracowała w miejscowości, w której mieszkała – w Drawsku. Tam, po całodziennej pracy zmęczona wracała na noc do rodzinnego domu, by się przespać, a następnie rano wrócić do ciężkiej pracy. Czas upływał, aż pewnego dnia otrzymała informację, że zostaje przekazana do pracy do niemieckiej rodziny w Rosku. Tak była przekazywana do kilku pobliskich wsi należących do Ziemi Czarnkowskiej

      Żadne dzieło naukowe nie odzwierciedla ani nie oddaje wymiaru niebezpieczeństwa i naruszenia człowieczeństwa ludzi, którzy doświadczyli piekła II wojny światowej. Po tym, jak zdałam sobie sprawę z tego, że moi bliscy przeżyli to wszystko, inaczej patrzę i rozumiem czas wojny.

      W trakcie wyjazdu poznawałam historię nie tylko słynnych miejsc, takich jak komleks obozów Mathausen-Gusen czy Dachau, a także dowiedziałam się sporo na temat zapomnianego Zamku Hartheim, w którym życie straciło wiele niepełnosprawnych lub upośledzonych psychicznie osób. Jadąc autokarem słyszałam również wiele tragicznych historii osób, których ojcowie, dziadkowi, pradziadkowie zginęli w ogromnych mękach.

      Głównym celem naszego wyjazdu były uroczystości na Monte Cassino, gdzie 75 lat temu II Korpus PSZ (Polskich Sił Zbrojnych) pod dowództwem generała Władysława Andersa przełamał niemiecką obronę. W przeddzień oficjalnych polsko-włoskich obchodów tego niezwykłego dnia uczestniczyłam w uroczystościach na Piedimonte San Germano. Tam wysłuchałam wielu przemówień znanych osobistości między innymi: córki generała Andersa-Anny Marii Anders. Po przemowach i złożeniu wiązanek miałam czas na zdjęcia z różnymi osobami, na przykład: ministrami, czy burmistrzem miasta Cassino. Następnego dnia odbyły się główne uroczystości z Prezydentem RP i Prezydentem Włoch poprzedzone Mszą Św. Podczas całej ceremonii miałam możliwość uczestniczenia na płycie głównej cmentarza, co było ogromnym wyróżnieniem. Uroczystości upamiętniły szczególny dzień i szczególnych ludzi – żołnierzy, którzy oddali życie za innych. Przy grobie każdego z nich stał jeden harcerz, co pomogło mi zobrazować, ile osób poległo „za lepsze jutro”. Moją szczególną uwagę przykuli bardzo dobrze widoczni żołnierze i orkiestra w bujnych strojach, koło których dzień wcześniej stałam.

      W ciągu naszego wyjazdu miałam okazję spotkać się z wieloma dyplomatami reprezentującymi Polskę za granicą. Uczestniczyłam w spotkaniu z panią Ambasador oraz panem Konsulem RP w Wiedniu oraz Konsulem RP w Niemczech.

      Walka o pamięć ciągle trwa, mimo że jest trudna to osoby odpowiedzialne za sprawę Polski za granicą walczą, by polska historia była szanowana.

      Zwiedziłam również piękne włoskie, austriackie i niemieckie miejscowości. Widoki jakie zobaczyłam zaparły mi dech w piersiach, były niesamowite: zarówno niemiecka Bawaria, Przełęcz Brenerska, jak i usytuowane we Włoszech Lago di Garda. Spałam również w klasztorze, który nocą był najjaśniejszym punktem miejscowości St. Florian.

      Podróż ta na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Szansa uczestnictwa w takim wyjeździe nie zdarza się często, dlatego zawsze będę wdzięczna losowi, że mogłam przeżyć tak niezwykły czas. Pamiątką z wyjazdu zostają wspomnienia, wspaniali ludzie, których mogłam poznać w najróżniejszym wieku, koszulki w maki, specjalnie przygotowane na uroczystości, jak i w doniczkach do wysiania czerwone maki, które rosną do dziś dnia w moich pokoju oraz mnóstwo innych pamiątek okolicznościowych.

      Niesienie flagi Polski, składanie wiązanek kwiatowych, czy zniczy na pomnikach ofiar, śpiewanie hymnu państwowego i piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” w historycznych miejscach, które poznałam to ogromny zaszczyt i niesamowite przeżycie. Uważam, że każdy Polak powinien mieć taką okazję, jaką ja otrzymałam, by poznać losy swoich przodków w czasie II wojny światowej. Dzięki tradycjom i więziom może przetrwać to, co najcenniejsze – nasza tożsamość narodowa.

      Zrozumiałam, że jestem cząstką historii, a swoim życiem, tak jak i moje Prababcie będę tworzyć nowe dzieje.

      Bardzo dziękuję mojej rodzinie za pomoc w organizacji materiałów do pracy, za wytrwałość, cierpliwość oraz czuwanie nad sensem merytorycznym i historycznym mojej pracy.

      Wiktoria Machowina

      kl. 8”d”

       

    • WYJAZD PAMIĘCI
     • MAJ – MIESIĄCEM WODY

      W ramach projektu w maju uczniowie skupili się na roli wody w życiu człowieka. Na lekcjach przyrody poruszano tematykę czystości i jakości wód. Zorganizowano również wycieczkę nad Jezioro Królewskie, aby sprawdzić czystość wody. Okazało się, że woda w naszym jeziorze jest zanieczyszczona jedynie przez przyrodę.  Nie ma śladów zanieczyszczeń ze strony człowieka z czego jesteśmy bardzo dumni. Niestety są miejsca w naszej okolicy, gdzie można spotkać odpady w różnych zbiornikach wodnych.

      Ponadto 10 maja 2019 r. w Klasie Patronackiej zostały przeprowadzone zajęcia otwarte dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na temat „Grzeczne dzieci segregują i wykorzystują śmieci”, podczas których dzieci mogły wykazać się wiedzą zdobytą podczas realizacji zadań z projektu. Wychowawczyni klasy zorganizowała również konkurs plastyczno-techniczny dla klas I-III pt. „Drugie życie śmieci – zabawka z odpadów”.

      Ewelina Łapacz

      MAJ – MIESIĄCEM WODY - Obrazek 1   MAJ – MIESIĄCEM WODY - Obrazek 2   MAJ – MIESIĄCEM WODY - Obrazek 3

    • MAJ – MIESIĄCEM WODY
    • XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.
     • XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.

      W piątek, 24 maja 2019 roku , w Liceum Ogólnokształcącym w Czarnkowie odbył się konkurs, w którym zmagali się najlepsi chemicy i biolodzy z gimnazjów oraz szkół podstawowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

      Zadania konkursowe z trzech dziedzin nauki nie były łatwe. Pozwoliły jednak sprawdzić uczniom swoje umiejętności oraz zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół.

     • Wieczorek poetycko – baśniowy

      23 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się wieczorek poetycko – baśniowy. Uczniowie należący do koła polonistycznego zaprosili rodziców i inne bliskie osoby na występ artystyczny. Podczas imprezy zaprezentowano żartobliwą wersję „Kopciuszka” oraz „Jasia i Małgosi” Wandy Chotomskiej, a także kilka wierszy w podobnie wesołym klimacie. Po występie goście zostali obdarowani ręcznie robionymi medalami z napisem upamiętniającym uroczystość.

      Renata Palczewska

    • TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”
     • TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”

      Działalność proekologiczna Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. opiera się na kształtowaniu świadomości ekologicznej poprzez realizację różnych zadań, w tym także programów i projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest coroczny projekt obchodów Tygodnia ekologicznego, który był realizowany w tym roku od 24 do 30 kwietnia 2019r. przez wszystkich uczniów szkoły.

     • Plener fotograficzny w Mierzęcinie

      Uczniowie klas siódmych udali się 23 maja 2019 r. na plener fotograficzny do Mierzęcina. Po przybyciu na miejsce przywitała nas piękna pogoda, która w dużym stopniu przyczyniła się do zrobienia wielu udanych ujęć. W przepięknej scenerii pałacu Mierzęcin uczniowie wykonali zdjęcia portretowe, a na bowlingu zmagali się z niełatwą fotografią w ruchu.

     • VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      24 maja 2019r. w naszej szkole odbył się VIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie zmagali się uczniowie ze szkół podstawowych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Poza młodzieżą z naszej lokalnej podstawówki gościliśmy również  uczniów ze szkół w Czarnkowie, Wieleniu, Drawsku, Chełście, Białej, Pęckowie oraz Dzierżążnie. Test konkursowy zawierał 40 zadań zamkniętych o różnych poziomie trudności. Uczniowie prezentowali swoją wiedzę w zakresie gramatyki języka angielskiego, słownictwa oraz znajomości kultury angielskiego obszaru językowego.

      W konkursie zwyciężyli:

      I miejsce – Natalia Wojewoda  - Szkoła Podstawowa w Czarnkowie,

      II miejsce – Katarzyna Grygorcewicz - Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wlkp.,

      III miejsce – Martyna Musiał – Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wlkp.,

      IV miejsce – Julia Nowaczyk – Szkoła Podstawowa w Drawsku,

      V miejsce – Vanessa Maciejewska – Szkoła Podstawowa w Wieleniu,

      V miejsce – Gabriela Kowalska – Szkoła Podstawowa w Pęckowie.

       

      Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundował sponsor - firma THULE (wieloletni patron tego konkursu). Sponsorowi dziękujemy za wsparcie i liczymy na dalszą współpracę w realizacji przyszłych przedsięwzięć edukacyjnych.

       Ogranizator konkursu

                                                                                                               Małgorzata Skiera- Juchniewicz
    • VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    • Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek
     • Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek

      9 maja 2019 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w ramach podsumowania Tygodnia ekologicznego w naszej szkole.

      Na początku naszej wizyty w Czarnkowie oglądaliśmy film trójwymiarowy 3D "Dumbo", który był opowieścią o wielkiej przyjaźni i o wierze we własne siły. Po pięknym i wzruszającym seansie udaliśmy się do Goraja.

    • Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.
     • Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.

      W dniach 12-16 marca 25 uczniów naszej szkoły brało udział w programie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów. Zajęcia odbywały się w malowniczej miejscowości Różanka leżącej w Kotlinie Kłodzkiej z udziałem wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata np. z Meksyku, Wietnamu i Birmy.

      Uczestnicy obozu mieli szansę integrować się z młodzieżą z innych szkół, nawiązywać nowe znajomości, a przede wszystkim kształtować i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

     • V Festiwal Piosenki Angielskiej

       

      Dnia 27 lutego 2019r. w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach już poraz piąty odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Podstawowym celem tego Festiwalu jest w szczególności promowanie uzdolnień młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Natalia Grześkowiak i Magdalena Pyrz, która w kategorii uczniów klas IV – VI zajęła I miejsce. Uczennice zostały przygotowane przez panie: mgr Małgorzatę Skierę – Juchniewicz i mgr Hannę Gapską.

                                                                                                                   Hanna Gapska

      V Festiwal Piosenki Angielskiej - Obrazek 1    V Festiwal Piosenki Angielskiej - Obrazek 2

    • V Festiwal Piosenki Angielskiej
    • „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”
     • „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”

      4 marca 2019 roku odbył się szkolny konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”. W konkursie uczestniczyło 23 uczniów z klas siódmych i ósmych. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością nazw i symboli 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym, które musieli podać w określonym czasie.

     • Zmiana nazwy szkoły

      Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Nr KN-I.4102.1.2019.10 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 1 lutego 2019 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego poz. 1272)

      Szkole Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację
      w Krzyżu Wielkopolskim
      z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 31,

      64-761 Krzyż Wielkopolski

     • Styczeń Miesiącem Papieru

      W tym miesiącu uczniowie klasy III a skupili się na papierze. Na edukacji technicznej poznali cykl produkcji papieru, a także dowiedzieli się co to jest i na czym polega recykling papieru. Wykorzystując rolki po papierze toaletowym wykonaliśmy przyborniki na artykuły szkolne. Natomiast podczas zajęć z edukacji plastycznej powstały piękne laurki recyklingowe przeznaczone na Dzień Babci i Dziadka. J

     • 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole

       

      Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły już po raz dziewiętnasty wzięli aktywny udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

      W efekcie 27. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla tych szpitali. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

      Na ulice naszego miasta wyszło 36. wolontariuszy z osobami towarzyszącymi z naszej szkoły, którzy zebrali łącznie 8167,50 zł, co na jednego wolontariusza daje kwotę 220,74 zł. Wolontariuszami byli  Kornelia Nowak, Antonina Pietrucik, Gracjan Sekuterski, Jakub Wiśniewski, Jakub Cirocki, Julia Nagórska, Bartosz Pyrz, Zuzanna Klusaczek, Natalia Matkowska, Marta Kowalska, Dominika Suder, Oliwia Jedyńska, Malwina Wojcieszkiewicz, Julia Korczak, Klaudia Biros, Kinga Wojtkowiak, Kornelia Bibrowicz, Jan Pulka, Wiktoria Pertek, Adrian Kalina, Adam Pachulski, Agata Kolcek, Zofia Pietrucik, Zofia Borowska, Zuzanna Paśko, Joanna Wawrzyn, Amelia Starzecka, Agata Michalak, Tatiana Andrukonis, Amanda Jąkalak, Julia Jaworska, Wiktoria Jurkowska, Natalia Woźniak, Laura Sekuterska, Jakub Szustakowski, Kacper Jurczyński, Oliwier Kubny, Oliwia Bilińska, Oliwia Bubacz, Julia Matkowska, Oliwia Jedyńska, Zuzanna Leniar, Kornelia Wilczyńska, Agata Szczęch, Hanna Brenienek, Maja Brączkowska, Oliwia Łukaszewicz, Laura Kozłowska, Jakub Zbroszczyk, Natasza Seruga, Jagoda Czerwonka, Zofia Winkel, Maksym Kubiś, Maja Tomczyk, Amelia Graś, Natalia Pietrzyńska, Zuzanna Kryjom, Maria Banachowicz, Blanka Bednarowska, Kinga Bilska, Blanka Kufel, Adam Bućkowski, Damian Baranowski, Weronika Baltaziuk, Hanna Helak, Patrtycja Ciszak, Wiktoria Machowina, Martyna Naruszewicz, Dawid Kalina.

      Opiekunami wolontariuszy byli Państwo Tomasz Molenda, Joanna Wierzbicka, Kamila Sikora,  Magdalena Nowak,  Marta Mrugas, Agnieszka Nagórska i Magdalena Starzecka.

      Nauczyciele również włączyli się aktywnie podczas liczenia zebranych przez wolontariuszy pieniędzy. Serdeczne podziękowania kierujemy do Państwa: Mirosławy Bujko, Beaty Kapusty, Anny Nowak, Danuty Kubiś, Iwony Sadowskiej, Kamili Grzegorek, Renaty Jaworskiej, Wioletty Popławskiej, Małgorzaty Nowakowskiej, Joanny Bućkowskiej, Kingi Komary,  Agaty Nowak, Jolanty Małeckiej, Eweliny Łapacz, Anny Bogdziewicz, Marii Ficner-Cyganik, Marty Górskiej, Ludmiły Wicher oraz Jarosława Komary.

      Przez cały czas trwania imprezy w kawiarence można było zakupić pyszne ciasto przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Ciasta przygotowali Państwo I.Oszmałek, B.Górska, M.Mikler-Sekuterska, A.Graś, K.Grzegorek, W.Zenkowska, A.Nagórska, G.Kryjom, M.Foluszewska, J.Zbroszczyk, M.Brzozowska, D.Krystek, J.Szybilska, S.Brączkowska, rodzice klasy 7 c, uczennice klasy 6 d  przygotowały również ciasto, były to Katarzyna Krupa, Zuzanna Woźna i Hanna Bałamut, uczennice klasy 6 c Agata Szczęch oraz Hanna Brenienek. Kwota uzyskana ze sprzedaży w kawiarence to 2089,35 zł, zasiliła ona również konto WOŚP.

      Mieszkańcy naszego miasta mogli w tym czasie obejrzeć dynamiczne programy artystyczne w wykonaniu uczniów klas 2b i 2d pod opieką Pań Joanny Musiał i Justyny Wyrwy. Uczniowie zaśpiewali kolędy i pięknie tańczyli. Uczennice klasy 5 a Wiktoria Kubiś i Roksana Sikora zaśpiewały pastorałki "Skrzypi wóz" oraz "Jadą kolędnicy".  Amelia Starzecka i Laura Kozłowska zaśpioewały piosenkę  "A ja wolę moją mamę".

      Kieruję serdeczne podziękowania dla nauczycieli, uczniów i rodziców za wsparcie i zaangażowanie podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      Szkolny koordynator akcji

       Halina Wydryszek-Janas

     • Familiada

      30 listopada i 14 grudnia odbył się I Szkolny Turniej “FAMILIADA”, organizowany przez RSU. Łącznie w turnieju wzięło udział 11 drużyn reprezentujących 11 oddziałów klas 6-8. Najlepsze okazały się oddziały: 8 d, 7 c i 6 d.

      30 listopada na piątej lekcji rywalizowały ze sobą oddziały klasy VIII a na lekcji szóstej oddziały klasy VII. Pomimo licznych problemów technicznych turniej spodobał się zdecydowanej większości uczniów oraz nauczycieli.

     • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego

       

       

       Rok 2018 ze względu na przypadające w nim rocznice jest rokiem wyjątkowym. 11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, 27 grudnia natomiast również setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania.

      W celu upamiętnienia ważnej dla Wielkopolan rocznicy Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu postanowiło w dniu 18 grudnia otworzyć swe podwoje dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Bardzo się cieszymy, że grupa 21 uczniów z klasy VI naszej szkoły mogła wziąć udział w tym wydarzeniu, bo ilość atrakcji przygotowanych przez pracowników IPN nie pozwalała nudzić się ani przez chwilę.

      Na początku spotkania grupa wysłuchała wykładu wprowadzającego w tematykę Powstania Wielkopolskiego. W dalszej części zajęć mieliśmy okazję spotkać się z grupami rekonstrukcyjnymi zajmującymi się tą tematyką. Największe wrażenia zrobili na nas przedstawiciele 17 pułku ułanów wielkopolskich w mundurach z epoki. Następnie zwiedziliśmy archiwa IPN wraz z działem digitalizacji, gdzie dowiedzieliśmy się na czym polega praca archiwisty.

      Po powrocie na piętro zajmowane przez pracowników OBEN IPN w Poznaniu wzięliśmy aktywny udział w przygotowanych przez organizatorów zajęciach, takich jak: koło fortuny o tematyce historycznej, układanie puzzli na czas, czy wykonanie rysunku związanego z Powstaniem Wielkopolskim. Wielu z uczestników zajęć mogło przy okazji dobrej zabawy zdobyć ciekawe nagrody.

       Podsumowując, dzień spędzony przez naszych uczniów w siedzibie IPN w Poznaniu pozwolił im zdobyć wiele nowych umiejętności, pogłębić zainteresowanie historią oraz aktywnie spędzić czas. Nie można zapominać, że każdy taki wyjazd jest również okazją do zdobywania większej samodzielności oraz kształtowania odpowiednich postaw.

      mgr Tomasz Molenda

                 

    • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
     • „I Szkolny Konkurs Wiedzy o Grach” za nami...

      10 grudnia 2018 r. na ósmej godzinie lekcyjnej odbył się „I Szkolny Konkurs Wiedzy o Grach” dla uczniów klasy 7 i 8. Pomysłodawcą konkursu był uczeń klasy 8b, Grzegorz Wojtaś. Pomimo małej frekwencji, która wyniosła 10 uczniów na 21 spodziewanych, konkurs swą innowacyjnością odniósł niewątpliwy sukces.

     • WYCIECZKA DO BERLINA

       

      12.12.2018r. wybraliśmy się na wycieczkę do Berlina. Dla większości z nas była to pierwsza, szkolna wycieczka za granicę, więc tym bardziej byliśmy podekscytowani myślą, że przekraczając granice Polski znajdziemy się w innym państwie.

       Wyjechaliśmy około godziny 9.30. Do Berlina dotarliśmy około godziny 13.00 i zaczęliśmy zwiedzanie pięknej stolicy. W trakcie przechadzek po mieście zobaczyliśmy m.in. Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, Bramę Brandenburską i Plac Paryski. Równie interesująca okazała się Wyspa Muzeów. Jest to miejsce, które tworzy 5 muzeów o różnej tematyce. Na początku nie mogliśmy uwierzyć, że jest to wyspa, ponieważ wokół muzeów widzieliśmy ląd. Jednak pani Przewodnik zaprowadziła nas w miejsca, gdzie rzeczywiście widać, że teren muzeów oblewa woda. Jednym z punktów wycieczki, który szczególnie zapadł nam w pamięć był moment, w którym zobaczyliśmy ogromne akwarium. Był to widok zapierający dech w piersiach. Akwarium mieści kilka tysięcy ryb, które pływając w podświetlanej wodzie wyglądają przeuroczo. Akwarium mieści się wewnątrz hotelu Radisson Blu.

      W trakcie wizyty w Niemczech odwiedziliśmy również Muzeum Techniki. Muzeum podzielone jest na kilka działów, które prezentują eksponaty z czasów II Wojny Światowej. Naszą grupę najbardziej zaciekawił dział prezentujący stare pociągi. Pociągi znajdujące się w muzeum są bardzo różnorodne i każdy z nich przyciągał naszą uwagę. Na wystawach zrobiliśmy sobie bardzo dużo zdjęć, które pozostaną dla nas wspaniałymi pamiątkami.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy. Na nim mogliśmy wykazać się znajomością języka niemieckiego. Na jarmarku mieliśmy możliwość zakupu różnych pamiątek, takich jak: magnesy, kubki, czapki czy bluzy. Piękne oświetlenie, cała masa zapachów, które zewsząd docierały  do naszego nosa i niebanalne smaki.  Większość z nas na jarmarku kupiła sobie  pieczoną kiełbaskę w bułce, poncz czyli charakterystyczne dla jarmarku przysmaki. Przeżyciem wielkim było zapłacić za przysmak w obcej walucie, czyli w euro.

      Około godziny 18.30 wyruszyliśmy w stronę Polski. Podróż minęła nam bardzo szybko. Było jak zwykle wesoło i zabawnie.

      Wszystko co dobre szybko się kończy, więc w domu byliśmy około godziny 22.15, pełni nowych doświadczeń i ciekawych wspomnień. To była nasza pierwsza wycieczka do obcego kraju, do stolicy naszego zachodniego sąsiada – Berlina. Jak każda podróż nauczyła nas czegoś ważnego - wzbogaciła naszą znajomość języka niemieckiego i rozszerzyła wiedzę o kraju, jego zabytkach i kulturze. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze poznać inne miasta tego interesującego kraju.

       

      Wiktoria Machowina VIII „d”

    • LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK
     • LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK

      26 listopada 2018 r. klasa III a uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Tematyka spotkania związana była z zanieczyszczeniem powietrza wskutek występowania smogu. Poruszono również temat występowania czadu oraz zagrożeń powstania pożaru w obiektach mieszkalnych. Strażak w swojej prelekcji nawiązał do kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Podkreślał korzyści jakie niesie ze sobą zainstalowanie czujki oraz wskazał prawidłowe postępowanie w przypadku wystąpienia pożaru. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze 🙂
      LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 1 LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 2 LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 3

     • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert piosenek anglo- i niemieckojęzycznych.

      6 grudnia w naszej szkole odbył się I Świąteczny Koncert Piosenki Anglo- i Niemieckojęzycznej, przeznaczony dla uczniów klas 4-8. Mimo, że była to pierwsza edycja konkursu, udział w nim zgłosiło aż 24 uczniów. Młodzi wykonawcy zaprezentowali świąteczne piosenki i kolędy w języku angielskim i niemieckim. Uroku całej uroczystości dodawał świąteczny wystrój sali, stoliki z poczęstunkiem dla uczestników i rodziców oraz przepiękne stroje wykonawców. Jury w składzie: p. Małgorzata  Skiera - Juchniewicz, p. Magdalena Nowak i p. Katarzyna Mazur - Kina, oceniały nie tylko brzmienie piosenek, ale również poprawność wymowy młodych wokalistów. Po krótkiej naradzie jurorki przedstawiły werdykt. W kategorii solistów piosenek anglojęzycznych lista zwycięzców wyglądała następująco:

      1 miejsce – Natalia Grześkowiak,

      2 miejsce – Amelia Starzecka,

      3 miejsce – Malina Graczyk.

      W kategorii piosenek niemieckojęzycznych dwie solistki zajęły równorzędne pierwsze miejsca, a były to Natalia Grześkowiak i Martyna Juchniewicz.

      Zwycięskim zespołem okazał się zespół w składzie: Kornelia Nowak, Agata Michalak i Magdalena Lala. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, upominki oraz gromkie brawa od widowni. Gratulujemy!!!

      Warto nadmienić, że zwyciężczyni konkursu w dwóch kategoriach, uczennica klasy 8c  Natalia Grześkowiak, będzie reprezentowała naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Piosenki Świątecznej w Trzciance.

     • „Powstanie dobrze zrobione” - szkolenie dla nauczycieli

      29 listopada grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu pod nazwą „Odzyskanie Niepodległości i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”, które wpisywało się w obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ujęte w naszej szkole w program pod nazwą „Rok dla Niepodległej”. Spotkanie, które doszło do skutku dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu, poprowadził pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, Pan Tomasz Cieślak.

     • Koło fotograficzne

      Malowanie światłem to z pewnością rodzaj fotografii, którego trzeba spróbować. Słowo fotografia pochodzi od greckich słów photos - światło i graphe- rysowanie. W  piątek 30 listopada odbyło się pierwsze spotkanie koła fotograficznego.  Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli  się czym jest przysłona i jak wpływają długie czasy naświetlania na zdjęcia. Wkrótce kolejne spotkanie z fotografią.

      Piotr Cyganik

     • List Minister Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień ochronnych dzieci

      Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali w czwartek, 8 listopada br. do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

      - Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa - napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce.

     • LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

      W ramach Tygodnia Europejskiego, który odbył się w naszej szkole w maju br., byli uczniowie klasy III uczestniczący w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego przygotowali kartki, w których krótko przedstawili po angielsku swoją osobę (imię, wiek, zainteresowania, ulubione kolory, itp.) oraz ozdobili je rysunkami przedstawiającymi charakterystyczne miejsca i obiekty w Londynie. Wszystkie kartki zostały zapakowane do jednej koperty, do której dołączono list do Królowej napisany przez opiekuna grupy, mgr Katarzynę Studniarek, i wysłano do Pałacu Buckingham w Londynie.

     • Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle….

      15 listopada grupa uczniów z klasy VIII i VII wzięła udział w wycieczce do Poznania. Nasz wyjazd miał charakter typowo historyczny i był przeznaczony dla młodzieży interesującej się tą dziedziną wiedzy. Do Poznania dojechaliśmy pociągiem z „zaledwie” czterdziestominutowym opóźnieniem. Na całe szczęście w dalszej części naszej wycieczki wszystkie zaplanowane punkty programu przebiegały już zgodnie z planem.

      Wizytę w Poznaniu zaczęliśmy od lekcji terenowej na temat Powstania Wielkopolskiego, którą poprowadziła dla nas Pani przewodnik Mają Rausch, autorka książki pt. „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania”. Niewątpliwą atrakcją lekcji terenowej był kilkudziesięciominutowy przejazd „bimbą” z roku 1949 zachowaną w oryginalnym stanie, która woziła naszą grupę po centrum Poznania. Po przejażdżce pełnej wrażeń wysiedliśmy na Placu Cyryla Ratajskiego, by już pieszo poznać  najważniejsze miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim.

      Po lekcji zakończonej na Starym Rynku udaliśmy się do naszej ulubionej spaghetteri, aby odpocząć i posilić się przed dalszą częścią zadań zaplanowanych w dzisiejszym dniu. Z Placu Wielkopolskiego udaliśmy się tramwajem na skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Aleją Niepodległości skąd autobusem linii nr 71 przejechaliśmy do siedziby Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

      Poznański Oddział IPN przy ulicy Rolnej przygotował dla nas wiele wrażeń. Na początku naszej wizyty zostaliśmy przywitani przez Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Panią Martę Szczesiak- Ślusarek oraz Pana Tomasza Cieślaka pracownika IPN, który był naszym przewodnikiem w dniu dzisiejszym. W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się, czym zajmują się pracownicy IPNu. Mieliśmy niezwykłą okazję zaobserwować przy pracy archiwistów oraz zwiedzić magazyny z dokumentami przechowywanymi w Instytucie. Największe wrażenie zrobił na nas proces naprawy zniszczonych dokumentów przy użyciu specjalnego żelazka do papieru i materiału, który archiwista wtapiał w jego strukturę. Byliśmy zaskoczeni ilością zabezpieczeń i ograniczeniami w dostępie do dokumentów i procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w Instytucie. Po tej części udaliśmy się do sali edukacyjnej, gdzie w przyjaznej atmosferze poznaliśmy w ciekawej formie wiele faktów historycznych dotyczących odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Przy okazji zdobywania wiedzy wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i różnego rodzaju materiały dotyczące historii.

      Po wizycie w IPN udaliśmy się na stację PKP, skąd zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krzyża Wielkopolskiego.

    • SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ
     • SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ

      W celu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyło się szereg konkursów poświęconych obchodom tej rocznicy. Dnia: 18 października 2018r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „Piękna nasza Polska cała”, 24 października nastąpiło podsumowanie dwóch konkursów: plastycznego – „Kartka dla Niepodległej” oraz informatycznego - „Logo dla Niepodległej”, 6 listopada Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Patriotycznej i Harcerskiej.

     • Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”

       

      14 listopada 2018 r. uczniowie klasy Vb, Vc i Vd uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Fałszerze dzieł sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

      W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się czym różni się kopia od falsyfikatu, co to jest oryginał, reprodukcja oraz replika.

      Spotkanie było wzbogacone o „historie z dreszczykiem”- czyli opowieść o kradzieży obrazu Claude’a Moneta pt. „Plaża w Paurville” z poznańskiego muzeum.

      W trakcie warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonywali różne zadania m.in. musieli znaleźć kilka obrazów mając do dyspozycji tylko ich fragmenty. Niełatwo było zidentyfikować dzieła na podstawie puzzli, metaforycznych opisów czy niepozornych detali, ale udało się !

      Po ekscytującej lekcji sztuki i historii uczniowie wraz z opiekunami udali się do Energi Super Park na lekcję wychowania fizycznego, podczas której trzeba było się wykazać niezwykłą koordynacją ruchową.

      Był to bardzo intensywny i pełen atrakcji dzień w stolicy Wielkopolski.

      Na pewno tam wrócimy!

      Maria Ficner-Cyganik

    • Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”
  • Godziny dzwonków

   Poniedziałek 14.10.2019
  • Galeria zdjęć

   • rozpoczęcie roku szkolnego
   • Zakończenie roku szkolnego
   • Pożegnanie Pani Dyrektor
   • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej
   • Lubimy czytać
   • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
   • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych
   • Koło fotograficzne
   • List do Królowej...
   • Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…
   • Wycieczka do Poznania - 5b, 5c
   • Szkolny konkurs piosenki patriotycznej, harcerskiej i żołnierskiej
   • ...dla Niepodległej
   • Najciekawsza dynia Halloween
   • Warsztaty filmów animowanych
   • „Ratujemy i Uczymy Ratować”
   • Noc naukowców
   • Światowy Dzień Tabliczku Mnożenia
  • Kontakty

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • tel: 67 25 64 087 /ul.Sienkiewicza 1/ tel: 67 25 64 035 /ul.Wojska Polskiego 35/
   • ul. Sienkiewicza 1 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • spbowid.edupage.org zsokrzyz.pl
 • Galeria zdjęć

  • rozpoczęcie roku szkolnego
  • Zakończenie roku szkolnego
  • Pożegnanie Pani Dyrektor
  • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej
  • Lubimy czytać
  • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
  • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych
  • Koło fotograficzne
  • List do Królowej...
  • Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…
  • Wycieczka do Poznania - 5b, 5c
  • Szkolny konkurs piosenki patriotycznej, harcerskiej i żołnierskiej