• Bal Otwartych Serc

      Szanowni Państwo!

      W związku z organizowanym ,,Balem Otwartych Serc,,  ,przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp.,  zwracamy  się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc finansową lub ufundowanie nagród rzeczowych.

      ,,Bal Otwartych Serc,,  odbędzie się 15.02.2020r w restauracji Klemens

      Serdecznie zapraszamy.!!!

      Spędzić czas w przemiłej, tanecznej atmosferze i jednocześnie pomóc naszym dzieciaczkom.

      Jednocześnie pragniemy poinformować, że dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na rzecz Naszej szkoły. Darczyńców, którzy zechcieliby przekazać dary rzeczowe na cegiełki, prosimy o kontakt z Przewodniczącą Rady Rodziców panią Joanną Gapińską pod numerem telefonu  695-948-093

                                         

       Bardzo chcielibyśmy pomóc dofinansować wszystkie wartościowe, wymagające wsparcia inicjatywy. Nasz budżet nie jest jednak bez granic.

      Bez Państwa pomocy i wsparcia nie będzie możliwe zrealizowanie nowych zamierzeń.

      W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich darczyńców o zrozumienie i współpracę. Pieniądze wpłacane przez Państwa pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych pociech, a przecież ich dobro jest dla nas najważniejsze.

      Prosimy o wsparcie w każdej dowolnej kwocie lub w postaci fantów. Nawet najdrobniejsza suma czy usługa jest bardzo potrzebna. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych pociech, a to ich dobro jest dla nas najważniejsze.

      RADA RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KRZYŻ WLKP

      UL.CYPRYSOWA 17, 64-791 KRZYŻ WLKP.

      85 8362 1044 5501 7109 2000 0010

      Z wyrazami szacunku

      RADA RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KRZYŻ WLKP. 

      Za okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy.!!!!

     • Ferie zimowe

      SZKOLNE KOŁO

      TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI

      serdecznie zaprasza chętnych uczniów klas 1 - 3

      na zajęcia, które odbędą się podczas

      FERII ZIMOWYCH

      28 i 29 stycznia 2020 r.

      w szkole przy ulicy Wojska Polskiego 31

      PLAN ZAJĘĆ

      WTOREK 28.01.2020 r.

      9.00 - 10.00 - zajęcia rozwijające kreatywność - p. K. Grzegorek, p. M. Gapska

     • Spadający meteoroid

      Duży spadający meteoroid został nagrany przez jedną z kamer monitoringu naszej szkoły. Zjawisko można było obserwować w niedzielę 5 stycznia około godziny 4:02 nad ranem.

      Na kilka sekund zrobiło się jasno, a błyskom towarzyszył huk i lekkie drżenie. Obiekt zwany meteorem w trakcie przelotu przez poszczególne warstwy ziemskiej atmosfery zaczął pozostawiać za sobą smugę. Meteor powstał, gdy skała przemieszczająca się z olbrzymią prędkością rozgrzała się do temperatury tysięcy stopni i eksplodowała. W trakcie eksplozji obiekt był na tyle duży, że otrzymał status bolidu. Prawdopodobnie był to największy bolid, jaki pojawił się nad Polską

     • Święto Niepodległości w naszej szkole

      Wychowanie patriotyczne dzieci, to przede wszystkim rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych, to kształtowanie postawy emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju i poznanie jego najważniejszych symboli i tradycji.

      "Dzisiaj wielka jest rocznica -

      Jedenasty Listopada!

      Tym, co zmarli za Ojczyznę
      Hołd dziś cała Polska składa.

     • Udział w akcji "Szkoła do hymnu"

      W ramach akcji „Szkoła do hymnu” w piątek - 8 listopada 2019r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wraz z dziećmi z dwóch krzyskich przedszkoli, odśpiewali  cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.  W akcji wzięli również udział goście: Burmistrz Miasta i Gminy Krzyż Wlkp.  - Rafał Sroka, Zastępca Burmistrza – Dominik Pietrzyński, Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i USC – Halina Wylegała oraz przedstawiciel Rady Miejskiej – Grzegorz Korus. Na zakończenie wszystkie grupy dzieci z Przedszkola im. Marii Konopnickiej zarecytowały wiersz Doroty Kluski „Polska oczami dziecka”. Uroczysty moment uczniowie podkreślili odświętnym strojem, rozetkami, chorągiewkami i biało czerwonymi balonikami. Miejmy nadzieję,  że śpiewanie hymnu przez dzieci, młodzież i dorosłych stanie się nieodłącznym punktem podczas corocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

      Hanna Gapska

     • Pasowanie na Ucznia


      JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI

      W piątek 27 września 2019 r. o godzinie 10.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim. Jak co roku, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Tym razem motywem przewodnim klas pierwszych był temat, co nam daje edukacja oraz bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoją wiedzę i różne umiejętności podczas występów artystycznych, które były oklaskiwane przez licznie przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie uczniowie ślubowali uroczyście:

     • Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2019

      20 września 2019 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata” To międzynarodowa akcja w ramach której już od 26 lat w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy na całym świecie, zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi, sprzątają śmieci z miejsc, gdzie nie powinny one trafiać. W tym roku działaliśmy pod hasłem „ NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMYZMIENIAMY” Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

     • Program dla szkół

      W naszej szkole w roku szkolnym 2019/2020 jest realizowany „Program dla szkół”. Jego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, podczas którego kształtują się ich nawyki żywieniowe. Programem objęci są uczniowie klas I-V: 418 uczniów -owoce i warzywa, 375 uczniów - mleko i jego przetwory.

     • Informacje

      Od 1 września 2019 roku Szkoła Podstawowa zostaje włączona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp. Uczniowie klas 1-5 będą uczyli się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31, a uczniowie klas 6-8 przy ul. Sienkiewicza 1.

      Nowy adres szkoły:

      Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim

      ul.Sienkiewicza 1

      64-761 Krzyż Wielkopolski

      • e-mail: spkrzyz@wp.pl
      • sekretariat przy ul.Sienkiewicza 1, tel./fax 67 256 40-87
      • sekretariat przy ul.Wojska Polskiego 31,  tel.67 256 40-35
      •  budynek w Kuźnicy Żelichowskiej 33,  tel.67 255 93 20
     • Pożegnanie Pani Dyrektor

      Nasza kochana Pani Dyrektor!

      Pracuje Pani w naszej szkole ponad 36 lat,

      z naszej perspektywy to kilkakrotnie więcej niż życie.

      I choć w ostatnim czasie bardzo zmienił się świat,

      przed nami nadal stoi wspaniały nauczyciel.

      „Na naszych oczach pisze się właśnie historia…” - tego nas Pani uczyła,

    • WYJAZD PAMIĘCI
     • WYJAZD PAMIĘCI

      W dniach 13-23 maja 2019 roku uczestniczyłam w wyjeździe pamięci organizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemiecko - Austriackich Obozów Koncentracyjnych we współpracy z IPN-em (Instytutem Pamięci Narodowej) w Poznaniu. Wyjazd był formą nagrody, jaką otrzymałam za wyróżnienie w konkursie historycznym: „Sztafeta pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Praca, którą napisałam, mówi o przeżyciach moich prababć, żyjących na Ziemi Drawskiej w trakcie trwania II wojny światowej. Moje prababcie były małymi dziewczynkami, kiedy wybuchła II wojna światowa. Musiały przejść kurs szybkiego dorastania. Jedna z nich została wywieziona do obozu, Arbeitslager niedaleko Nordhausen w Turyngii, gdzie stała w „kolejce na śmierć”. Jednak przyjechał gospodarz i wziął ją do pracy. Tak spędziła prawie rok niewoli. Druga prababcia, na początku wojny przebywała w domu, we wsi Dr

    • MAJ – MIESIĄCEM WODY
     • MAJ – MIESIĄCEM WODY

      W ramach projektu w maju uczniowie skupili się na roli wody w życiu człowieka. Na lekcjach przyrody poruszano tematykę czystości i jakości wód. Zorganizowano również wycieczkę nad Jezioro Królewskie, aby sprawdzić czystość wody. Okazało się, że woda w naszym jeziorze jest zanieczyszczona jedynie przez przyrodę. Nie ma śladów zanieczyszczeń ze strony człowieka z czego jesteśmy bardzo dumni. Niestety są miejsca w naszej okolicy, gdzie można spotkać odpady w różnych zbiornikach wodnych.

     • XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.

       

      W piątek,  24 maja 2019 roku , w Liceum Ogólnokształcącym w Czarnkowie odbył się konkurs, w którym zmagali się najlepsi chemicy i biolodzy z gimnazjów oraz szkół podstawowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

      Zadania konkursowe z trzech dziedzin nauki nie były łatwe. Pozwoliły jednak sprawdzić uczniom swoje umiejętności oraz zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół.

      W tej edycji  uczestniczyło 45 uczniów z 11 placówek.

      Naszą  szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych: Wiktoria Machowina, Grzegorz Wojtaś i Igor Pawłowski.

      Poziom konkursu był bardzo wyrównany. O wyniku często decydowała jednopunktowa różnica. Wysoki wynik w konkursie uzyskała Wiktoria Machowina, która zajęła III miejsce. W gronie wyróżnionych i nagrodzonych uczniów z wysokim wynikiem znalazł się również Grzegorz Wojtaś, który zajął IV miejsce.

      Uczniom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w konkursach biologicznych i chemicznych.

      Nauczyciel chemii

      Bożena Tchórzko

      XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII. - Obrazek 1    XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII. - Obrazek 2

    • XVIII KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Z ELEMENTAMI EKOLOGII.
     • Wieczorek poetycko – baśniowy

      23 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się wieczorek poetycko – baśniowy. Uczniowie należący do koła polonistycznego zaprosili rodziców i inne bliskie osoby na występ artystyczny. Podczas imprezy zaprezentowano żartobliwą wersję „Kopciuszka” oraz „Jasia i Małgosi” Wandy Chotomskiej, a także kilka wierszy w podobnie wesołym klimacie. Po występie goście zostali obdarowani ręcznie robionymi medalami z napisem upamiętniającym uroczystość.

     • TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”

      Działalność proekologiczna Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. opiera się na kształtowaniu świadomości ekologicznej poprzez realizację różnych zadań, w tym także programów i projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest coroczny projekt obchodów Tygodnia ekologicznego, który był realizowany w tym roku od 24 do 30 kwietnia 2019r. przez wszystkich uczniów szkoły.                    

      Uczniowie mogli wziąć udział w wielu różnych konkursach m.in.:

      • w konkursie plastycznym pt. „Cztery pory roku z OZE”, którego przedmiotem było wykonania pracy dowolną techniką plastyczną plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii (uczniowie kl.IV-VI), zaś w formie kalendarza (uczniowie kl.VII-VIII) (czekamy na wyniki konkursu);
      • w konkursie ekologicznym dla kl.IV-VI pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - rośliny wodne wielkopolskich parków krajobrazowych”, którego przedmiotem było wykonanie ilustracji lub wierszyka zgodnie z tematyką konkursu (konkurs trwa aż do 10.06.2019r.);
      • w ogólnopolskim i gminnym konkursie „Listy dla Ziemi” (ogłoszenie wyników konkursu w dniu 01.06.2019r.).

               W dniu 30 kwietnia 2019r. uczniowie kl.VI. uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Rozwiązywali test składający się z 17 pytań (typu zamkniętego i otwartego). Zagadnienia dotyczyły: świąt, symboli, organizacji i znaków ekologicznych, form ochrony przyrody w Polsce, charakterystyki poszczególnych parków narodowych w Polsce, roślin i zwierząt chronionych w Polsce i ogólnych zagadnień z ekologii.

      Laureatami tego konkursu zostali:

      • Gracjan Sekuterski (VId) - I miejsce ,
      • Julia Jaworska (VIb) - II miejsce,
      • Hubert Graś (VIc) III miejsce.

               Ponadto przygotowano: audycje radiową dla uczniów z okazji Dnia Ziemi przez członków LOP pt. „Co ja mogę zrobić w celu ochrony przyrody?”, apel z okazji "Dnia Ziemi" dla klas VII-VIII.

                  W trakcie realizacji projektu na klasowych gazetkach ściennych można było znaleźć różne informacje o przyrodzie na tematy: oszczędzam wodę i energie, segreguję odpady, dbam o las itp. Przeprowadzono liczne pogadanki o tematyce ekologicznej. Wychowawcy kl. I-III wykonali z uczniami prace plastyczne pt. „Ziemia nasza planeta”, zaś w kl.IV-VIII nauczyciel przyrody, biologii lub geografii przeprowadzili zajęcia lekcyjne i przygotowali plakaty pt. „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Dodatkowo w kilku oddziałach klasowych przyprowadzono zajęcia ekologiczne wykorzystując książeczki pt. „Obszary chronione Natura 2000 w RDLP w Pile” przekazane przez Nadleśnictwo Krzyż. Na zajęciach tych oprócz zagadnień teoretycznych przekazywanych przez nauczyciela uczniowie poznawali obszary chronione rozwiązując łamigłówki, labirynty, diagramy i wykonując ilustracje ekologiczne. Ponadto dnia 9 maja 2019r. uczniowie kl.IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w celu zgłębiania wiedzy na temat lasów naszych okolic i pracy leśników.

      Dnia 30 kwietnia 2019r. na apelu dla klas I-VIII podsumowano dotychczasowe działania ekologiczne, ponadto członkowie Koła Młodego Przyrodnika odczytali przyrzeczenie młodych ekologów. Deklarację w imieniu całej szkoły podpisali przedstawiciele szkolnego koła LOP.

               W ramach podsumowania także została przygotowana wystawa najciekawszych prac uczniowskich (plakatów) i krótkie podsumowanie projektu na planszy informacyjnej. 

      Efekty projektu to przede wszystkim wykształcenie prawidłowych postaw ekologicznych, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, rozbudzenie potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz zgłębianie wiedzy i poszerzanie zainteresowań dzieci na temat ochrony przyrody w Polsce.

      Stwarzaliśmy naszym uczniom szereg możliwości i sytuacji, aby mogli samodzielnie dostrzegać zagrożenia naszej planety wynikające z nieracjonalnego gospodarowania jej bogactwami przez człowieka i szybkiego rozwoju cywilizacji oraz rozwijać swoje zainteresowania.

                 

      Opracowała: Monika Pilarska

       

       

       

    • TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”
     • Plener fotograficzny w Mierzęcinie

      Uczniowie klas siódmych udali się 23 maja 2019 r. na plener fotograficzny do Mierzęcina. Po przybyciu na miejsce przywitała nas piękna pogoda, która w dużym stopniu przyczyniła się do zrobienia wielu udanych ujęć. W przepięknej scenerii  pałacu Mierzęcin uczniowie wykonali zdjęcia portretowe, a na bowlingu zmagali się z niełatwą fotografią w ruchu.

    • VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      24 maja 2019r. w naszej szkole odbył się VIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie zmagali się uczniowie ze szkół podstawowych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Poza młodzieżą z naszej lokalnej podstawówki gościliśmy również uczniów ze szkół w Czarnkowie, Wieleniu, Drawsku, Chełście, Białej, Pęckowie oraz Dzierżążnie. Test konkursowy zawierał 40 zadań zamkniętych o różnych poziomie trudności. Uczniowie prezentowali swoją wiedzę w zakresie gramatyki języka angielskiego, słownictwa oraz znajomości kultury angielskiego obszaru językowego.

     • Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek

      9 maja 2019 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w ramach podsumowania Tygodnia ekologicznego w naszej szkole.

               Na początku naszej wizyty w Czarnkowie oglądaliśmy film trójwymiarowy 3D "Dumbo",  który był opowieścią o wielkiej przyjaźni i o wierze we własne siły. Po pięknym i wzruszającym seansie udaliśmy się do Goraja.

               W Goraju odwiedziliśmy Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek.  Mieści się ono w zabytkowej Masztalarni, niedaleko Zamku w Goraju. Miejsce to otoczone jest pięknymi, liściastymi lasami, w niewielkiej odległości od Czarnkowa i ok. 70 km od Poznania.

      Obszar, na którym usytuowane jest Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek zwany jest Szwajcarią Czarnkowską lub Nadnoteckimi Bieszczadami.

               Podziwialiśmy tam interesujące wystawy. Jedną z nich była Sala Wystawy ekologiczno – przyrodniczo-leśnej. Wystawa miała charakter spaceru po lesie, w różnych następujących po sobie fazach rozwojowych oraz porach roku. Podzielona na szereg wydzielonych prezentacji stanowiących spójną, konsekwentną całość. Jest wystawą z wieloma przyrodniczymi eksponatami, modelami oraz multimedialnymi, nowoczesnymi, atrakcyjnymi elementami.

      Wystawa ekologiczno-przyrodniczo-leśna jako spójna całość opowiada o wszystkich fazach życia lasu od momentu siewu czy sadzenia do momentu naturalnej śmierci lub do ścięcia drzewa na potrzeby gospodarki. Każda z dioram przedstawia inną fazę rozwojową lasu (od nasion, uprawę aż po drzewostan dojrzały), w różnych porach roku, z przedstawieniem wielu gatunków zwierząt i roślin. Ciekawostkami na Sali Wystawy Przyrodniczej są m.in.: kancelaria Leśniczego, gdzie….. można usiąść przy biurku obok Leśniczego, dostrzegalnia przeciwpożarowa, na którą mogą wejść dzieci i samodzielnie naprowadzić samolot gaśniczy do ugaszenia widocznego w lesie pożaru czy też multimedialna makieta przestawiająca fragment Nadleśnictwa Krucz.

               Starannie przemyślana kompozycja i aranżacja Sali, opracowana przez pracowników Nadleśnictwa Krucz, duża liczba eksponatów: roślin, zwierząt, ptaków czy też grzybów, wykorzystanie światła i dźwięków pochodzących wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że osoby zwiedzające salę mogą poczuć się jak w lesie.

               Kolejnym zwiedzanym miejscem była Sala Wystawy Historycznej. Wystawa w bardzo atrakcyjny, innowacyjny sposób przedstawia zagadnienia historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Wystawa obejmowała takie dioramy jak m.in.: Historia Puszczy Noteckiej, Historia Lasów Państwowych, Zawody związane z leśnictwem, Zaproszenie na wystawę, Interaktywna Mapa Polski.

               W trakcie zwiedzania skorzystaliśmy z pomocy przewodnika – pracownika Lasów Państwowych. Uzniowie zdobywali również samodzielnie wiedzę leśną i przyrodniczą dzięki znajdującym się przy każdej z dioram ekranom dotykowym.

               Pomimo deszczowej pogody udaliśmy się też do zagrody dzików. Mogliśmy na żywo zobaczyć dorosłe lochy, odyńce i warchlaki.

               Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to miejsce gdzie można poznać przyrodę, poznać las i środowisko naturalne, można dowiedzieć się jak odpowiedzialnie i mądrze korzystać w wszystkich bogactw Natury, a przede wszystkim to miejsce, gdzie dzieci nabierają, a dorośli wzmacniają swój szacunek do Ojczystej Przyrody i polskich lasów.

               Zachęcamy Was do odwiedzenia tego osobliwego miejsca z wieloma atrakcjami przyrodniczymi.

      Halina Wydryszek-Janas

      Monika Pilarska

       

    • Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek
     • Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.

                  W dniach 12-16 marca 25 uczniów naszej szkoły brało udział w programie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów. Zajęcia odbywały się w malowniczej miejscowości Różanka leżącej w Kotlinie Kłodzkiej z udziałem wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata np. z Meksyku, Wietnamu i Birmy.

      Uczestnicy obozu mieli szansę integrować się z młodzieżą z innych szkół, nawiązywać nowe znajomości, a przede wszystkim kształtować i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

                  Każdy dzień  rozpoczynał się od „Energizera”, podczas którego uczniowie wykonywali różne ćwiczenia i układy taneczne, następnie odbywały  się warsztaty w różnych grupach wiekowych, gdzie rozmawiano tylko w języku angielskim. Warsztaty składały się z różnych gier i zabaw oraz prezentacji o krajach, z których pochodzili wolontariusze. Uczniowie naszej szkoły bardzo często byli liderami swoich grup -  prezentowali na forum przygotowane przez swoją grupę zadania. Podczas zajęć uczniowie przełamywali bariery związane z mówieniem w języku angielskim.

                  Po raz kolejny, uczestnicząc w projekcie, przekonaliśmy się, że nauka języka najefektywniej przebiega w warunkach wynikających z potrzeby komunikacji i poznania drugiego człowieka.

      Maria Ficner-Cyganik

    • Obóz edukacyjny EuroWeek – Szkoła Liderów.
    • V Festiwal Piosenki Angielskiej
     • V Festiwal Piosenki Angielskiej

      Dnia 27 lutego 2019r. w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach już poraz piąty odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Podstawowym celem tego Festiwalu jest w szczególności promowanie uzdolnień młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Natalia Grześkowiak i Magdalena Pyrz, która w kategorii uczniów klas IV – VI zajęła I miejsce. Uczennice zostały przygotowane przez panie: mgr Małgorzatę Skierę – Juchniewicz i mgr Hannę Gapską.

     • „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”

       

      4 marca 2019 roku odbył się szkolny konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”. W konkursie uczestniczyło 23 uczniów z klas siódmych i ósmych. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością nazw i symboli 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym, które musieli podać w określonym czasie.

      Zwycięzcy konkursu:

      „Mistrz symboliki chemicznej” -  Emilia Wierzbicka kl. 7c

      II miejsce  –   Ewelina Rybak kl. 7b

      III miejsce –  Wojciech Krajewski kl. 7a

      Wyróżnienia: Wiktoria Machowina kl.8d i Zofia Kwapis kl.7a

      Nagrody rzeczowe dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców.

      Wszystkim uczestnikom, a naprawdę wykazaliście wysoki poziom, serdecznie gratuluję!

       

       Nauczyciel chemii  Bożena Tchórzko

      „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ” - Obrazek 1  „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ” - Obrazek 2

    • „MISTRZOWIE SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”
     • Zmiana nazwy szkoły

      Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Nr KN-I.4102.1.2019.10 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 1 lutego 2019 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego poz. 1272)

      Szkole Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację
      w Krzyżu Wielkopolskim
      z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 31,

      64-761 Krzyż Wielkopolski

      nadaje się nazwę

      Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wielkopolskim

      Zarządzenie wchodzi w życie 20 lutego 2019 r.

     • Styczeń Miesiącem Papieru

      W tym miesiącu uczniowie klasy III a skupili się na papierze. Na edukacji technicznej poznali cykl produkcji papieru, a także dowiedzieli  się co to jest i na czym polega recykling papieru. Wykorzystując rolki po papierze toaletowym wykonaliśmy przyborniki na artykuły szkolne. Natomiast podczas zajęć z edukacji plastycznej powstały piękne laurki recyklingowe przeznaczone na Dzień Babci i Dziadka. J

      Ewelina Łapacz

     • 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole

      Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły już po raz dziewiętnasty wzięli aktywny udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

     • Familiada

      30 listopada i 14 grudnia odbył się I Szkolny Turniej “FAMILIADA”, organizowany przez RSU. Łącznie w turnieju wzięło udział 11 drużyn reprezentujących 11 oddziałów klas 6-8. Najlepsze okazały się oddziały: 8 d, 7 c i 6 d.

       30 listopada na piątej lekcji rywalizowały ze sobą oddziały klasy VIII a na lekcji szóstej oddziały klasy VII. Pomimo licznych problemów technicznych turniej spodobał się zdecydowanej większości uczniów oraz nauczycieli.

      Wśród oddziałów klasy VI turniej odbył się 14 grudnia. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor, która z zaciekawieniem i momentami rozbawieniem przyglądała się zmaganiom uczniów.

      Przy organizacji turnieju wzięli udział: Stanisław Pietrzyński i Grzegorz Wojtaś jako prowadzący, Łukasz Juchniewicz jako operator dźwięku i obrazu oraz Jakub Szustakowski jako pomocnik w kwestiach technicznych.

      Odpowiedzi, które zostały przeliczone na punkty udzielali ankietowani, czyli losowe osoby spotkane w naszym mieście. Jako, iż była to Familiada musiały zostać spełnione zasady tego turnieju. Regulamin naszej zabawy był wzorowany na zasadach programu telewizyjnego o tej samej nazwie. Nie zabrakło żartów- „sucharków”, a także śmiesznych odpowiedzi. Oto kilka z nich:

      państwo na literę P- Paryż, najpopularniejsze dni świąteczne- Adwent, Tradycyjne polskie danie- ziemniaki.

                                                                                                      

                Organizatorzy:

                                                                                                                Stanisław Pietrzyński 8d,

                                                                                                                Grzegorz Wojtaś 8b

     • „I Szkolny Konkurs Wiedzy o Grach” za nami...

       

      10 grudnia 2018 r. na ósmej godzinie lekcyjnej odbył się „I Szkolny Konkurs Wiedzy o Grach” dla uczniów klasy 7 i 8. Pomysłodawcą konkursu był uczeń klasy 8b, Grzegorz Wojtaś. Pomimo małej frekwencji, która wyniosła 10 uczniów na 21 spodziewanych, konkurs swą innowacyjnością odniósł niewątpliwy sukces.

      Według uczestników pytania były bardzo trudne, o czym może świadczyć fakt, że najlepszy uczestnik uzyskał wynik ok. 80% możliwych do zdobycia punktów.

      Po sprawdzeniu testów przez komisję w składzie: Grzegorz Wojtaś oraz Stanisław Pietrzyński wyłoniona została najlepsza trójka:

      1. Łukasz Juchniewicz 8a

      2. Maciej Waliszewski 7b

      3. Jakub Niedźwiecki 8c

      Komisja postanowiła również przyznać 2 wyróżnienia:

      Damian Baranowski 8c

      Igor Pawłowski 8a

      Zwycięzcy zostaną nagrodzeni skromnymi upominkami.

      Organizatorzy:

      Grzegorz Wojtaś,

      Stanisław Pietrzyński,

      Rada Samorządu Uczniowskiego

       

     • WYCIECZKA DO BERLINA

      12.12.2018r. wybraliśmy się na wycieczkę do Berlina. Dla większości z nas była to pierwsza, szkolna wycieczka za granicę, więc tym bardziej byliśmy podekscytowani myślą, że przekraczając granice Polski znajdziemy się w innym państwie.

      Wyjechaliśmy około godziny 9.30. Do Berlina dotarliśmy około godziny 13.00 i zaczęliśmy zwiedzanie pięknej stolicy. W trakcie przechadzek po mieście zobaczyliśmy m.in. Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, Bramę Brandenburską i Plac Paryski. Równie interesująca okazała się Wyspa Muzeów. Jest to miejsce, które tworzy 5 muzeów o różnej tematyce. Na początku nie mogliśmy uwierzyć, że jest to wyspa, ponieważ wokół muzeów widzieliśmy ląd. Jednak pani Przewodnik zaprowadziła nas w miejsca, gdzie rzeczywiście widać, że teren muzeów oblewa woda. Jednym z punktów wycieczki, który szczególnie zapadł nam w pamięć był moment, w którym zobaczyliśmy ogromne akwarium.

     • LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK

       

      26 listopada 2018 r. klasa III a uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Tematyka spotkania związana była z zanieczyszczeniem powietrza wskutek występowania smogu. Poruszono również temat występowania czadu oraz zagrożeń powstania pożaru w obiektach mieszkalnych. Strażak w swojej prelekcji nawiązał do kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Podkreślał korzyści jakie niesie ze sobą zainstalowanie czujki oraz wskazał prawidłowe postępowanie w przypadku wystąpienia pożaru. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze 🙂
      LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 1  LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 2   LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK - Obrazek 3

      Uczniowie wykonali również gazetkę pt. „Listopad 2018 – Miesiąc Antysmogowy” oraz przygotowali hasła i rysunki dotyczące SMOGU.

      Ewelina Łapacz

    • LISTOPAD – MIESIĄC ANTYSMOGOWY „Paląc śmieci, trujesz dzieci” - Akcja antysmogowa klasy III a w ramach projektu PRGOK
     • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert piosenek anglo- i niemieckojęzycznych.

      6 grudnia w naszej szkole odbył się I Świąteczny Koncert Piosenki Anglo- i Niemieckojęzycznej, przeznaczony dla uczniów klas 4-8. Mimo, że była to pierwsza edycja konkursu, udział w nim zgłosiło aż 24 uczniów. Młodzi wykonawcy zaprezentowali świąteczne piosenki i kolędy w języku angielskim i niemieckim. Uroku całej uroczystości dodawał świąteczny wystrój sali, stoliki z poczęstunkiem dla uczestników i rodziców oraz przepiękne stroje wykonawców. Jury w składzie: p. Małgorzata Skiera - Juchniewicz, p. Magdalena Nowak i p. Katarzyna Mazur - Kina, oceniały nie tylko brzmienie piosenek, ale również poprawność wymowy młodych wokalistów. Po krótkiej naradzie jurorki przedstawiły werdykt. W kategorii solistów piosenek anglojęzycznych lista zwycięzców wyglądała następująco:

     • „Powstanie dobrze zrobione” - szkolenie dla nauczycieli

      29 listopada grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w szkoleniu pod nazwą „Odzyskanie Niepodległości i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”, które wpisywało się w obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ujęte w naszej szkole w program pod  nazwą „Rok dla Niepodległej”. Spotkanie, które doszło do skutku dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu, poprowadził pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, Pan Tomasz Cieślak.

      Szkolenie poświęcone odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w roku 1918 w znacznej części poświęcone zostało zagadnieniu Powstania Wielkopolskiego. Nauczyciele biorący udział w spotkaniu poznali najważniejsze okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stan upamiętnienia tego niezwykłego zwycięstwa oraz najnowsze ustalenia historyków jego dotyczące. Dyskusja, która rozgorzała po zakończeniu naszego spotkania, wykazała niestety brak należytego zaangażowania w badania i upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego. Dzięki wymianie spostrzeżeń, co było niezwykle owocnym efektem szkolenia w którym wzięliśmy udział, w większym stopniu poczuliśmy potrzebę propagowania informacji związanych z tym wydarzeniem.

      Każdy z nauczycieli biorących udział w szkoleniu otrzymał bardzo bogaty pakiet materiałów edukacyjnych w postaci katalogu pt. „Ojcowie Niepodległości”, albumu „Powstanie Wielkopolskie” oraz plakatu poświęconego niepodległości. Spotkanie zorganizowane w naszej szkole uświadomiło nam jak pozytywnie wpływa na naszą świadomość możliwość swobodnej dyskusji i poszerzenia swojej wiedzy.

      mgr Tomasz Molenda

     • Koło fotograficzne

      Malowanie światłem to z pewnością rodzaj fotografii, którego trzeba spróbować. Słowo fotografia pochodzi od greckich słów photos - światło i graphe- rysowanie. W piątek 30 listopada odbyło się pierwsze spotkanie koła fotograficznego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest przysłona i jak wpływają długie czasy naświetlania na zdjęcia. Wkrótce kolejne spotkanie z fotografią.

     • List Minister Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień ochronnych dzieci

      Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali w czwartek, 8 listopada br. do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

      - Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa - napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce. 

      pdf. List MEN do rodziców

     • LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

      W ramach Tygodnia Europejskiego, który odbył się w naszej szkole w maju br., byli uczniowie klasy III uczestniczący w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego przygotowali kartki, w których krótko przedstawili po angielsku swoją osobę (imię, wiek, zainteresowania, ulubione kolory, itp.) oraz ozdobili je rysunkami przedstawiającymi charakterystyczne miejsca i obiekty w Londynie. Wszystkie kartki zostały zapakowane do jednej koperty, do której dołączono list do Królowej napisany przez opiekuna grupy, mgr Katarzynę Studniarek, i wysłano do Pałacu Buckingham w Londynie.

      Mijały dni i miesiące od wysłania listu, a nadzieja na otrzymanie odpowiedzi wygasła. Ilość obowiązków w nowym roku szkolnym sprawiła, iż zapomnieliśmy o podjętych działaniach. Po upływie sześciu miesięcy doczekaliśmy się! W odpowiedzi na naszą korespondencję do szkoły dotarła przesyłka z Pałacu Buckingham w Londynie. W swoim liście dama dworu, Philippe de Poes, przekazała nam informacje, iż Jej Wysokość dziękuje za przesłane urocze kartki i list, przeprasza za zwłokę spowodowaną ogromną ilością korespondencji otrzymanej w maju oraz przesyła najlepsze życzenia. Królowa jednocześnie wyraziła ogromny zachwyt faktem, iż uczniowie naszej szkoły poznają kulturę krajów europejskich. W związku z tym dama dworu dołączyła do swojego listu informatory dotyczące królewskiego życia, by wykorzystać je w dalszym pogłębianiu wiedzy na temat krajów europejskich.

      Wszystkim uczniom biorącym udział w tym przedsięwzięciu dziękuję za zaangażowanie, które opłaciło się niecodziennym doświadczeniem. Nie każdy ma okazję korespondować z Królową Elżbietą II! Życzę Wam dalszych językowych sukcesów.

       

      mgr Katarzyna Studniarek

     • Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle….

      15 listopada grupa uczniów z klasy VIII i VII wzięła udział w wycieczce do Poznania. Nasz wyjazd miał charakter typowo historyczny i był przeznaczony dla młodzieży interesującej się tą dziedziną wiedzy. Do Poznania dojechaliśmy pociągiem z „zaledwie” czterdziestominutowym opóźnieniem. Na całe szczęście w dalszej części naszej wycieczki wszystkie zaplanowane punkty programu przebiegały już zgodnie z planem.

     • SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ

       

      W celu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyło się szereg konkursów poświęconych obchodom tej rocznicy. Dnia: 18 października 2018r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „Piękna nasza Polska cała”, 24 października nastąpiło podsumowanie dwóch konkursów: plastycznego – „Kartka dla Niepodległej” oraz informatycznego -  „Logo dla Niepodległej”, 6 listopada  Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Patriotycznej i Harcerskiej.

      Każdy z konkursów cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Prezentowane wiersze oraz piosenki  miały bardzo ciekawą oprawę, a nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie na korytarzu szkolnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dzielenie się swoimi talentami i życzymy dalszych sukcesów.

      Hanna Gapska

    • SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ
    • Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”
     • Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”

      14 listopada 2018 r. uczniowie klasy Vb, Vc i Vd uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Fałszerze dzieł sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

      W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się czym różni się kopia od falsyfikatu, co to jest oryginał, reprodukcja oraz replika.

      Spotkanie było wzbogacone o „historie z dreszczykiem”- czyli opowieść o kradzieży obrazu Claude’a Moneta pt. „Plaża w Paurville” z poznańskiego muzeum.

    • Dzień Niepodległości
     • Dzień Niepodległości

      Dzisiaj o godz. 11:11 na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej im. BoWiD uczniowie i wychowankowie krzyskich szkół oraz przedszkoli spotkali się aby uczcić i odśpiewać wspólnie Hymn Polski w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Akcja odbyła się pod hasłem BIJEMY REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ!!!!
      https://
  • Godziny dzwonków

   Niedziela 26.01.2020
  • Galeria zdjęć

   • V Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Harcerskiej i Patriotycznej
   • Święto Niepodległości w naszej szkole
   • Udział w akcji "Szkoła do hymnu"
   • rozpoczęcie roku szkolnego
   • Zakończenie roku szkolnego
   • Pożegnanie Pani Dyrektor
   • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej
   • Lubimy czytać
   • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
   • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych
   • Koło fotograficzne
   • List do Królowej...
   • Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…
   • Wycieczka do Poznania - 5b, 5c
   • Szkolny konkurs piosenki patriotycznej, harcerskiej i żołnierskiej
   • ...dla Niepodległej
   • Najciekawsza dynia Halloween
   • Warsztaty filmów animowanych
  • Kontakty

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • tel: 67 25 64 087 /ul.Sienkiewicza 1/ tel: 67 25 64 035 /ul.Wojska Polskiego 35/
   • ul. Sienkiewicza 1 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • spbowid.edupage.org zsokrzyz.pl
 • Galeria zdjęć

  • V Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Harcerskiej i Patriotycznej
  • Święto Niepodległości w naszej szkole
  • Udział w akcji "Szkoła do hymnu"
  • rozpoczęcie roku szkolnego
  • Zakończenie roku szkolnego
  • Pożegnanie Pani Dyrektor
  • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej
  • Lubimy czytać
  • „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego
  • Świąteczny Koncert Piosenek Anglo- i Niemieckojęzycznych
  • Koło fotograficzne
  • List do Królowej...