• Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…

      Wizyta w stolicy Wielkopolski z IPNem w tle…

      21.11.2018 15:44

      15 listopada grupa uczniów z klasy VIII i VII wzięła udział w wycieczce do Poznania. Nasz wyjazd miał charakter typowo historyczny i był przeznaczony dla młodzieży interesującej się tą dziedziną wiedzy. Do Poznania dojechaliśmy pociągiem z „zaledwie” czterdziestominutowym opóźnieniem. Na całe szczęście w dalszej części naszej wycieczki wszystkie zaplanowane punkty programu przebiegały już zgodnie z planem.

      Wizytę w Poznaniu zaczęliśmy od lekcji terenowej na temat Powstania Wielkopolskiego, którą poprowadziła dla nas Pani przewodnik Mają Rausch, autorka książki pt. „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania”. Niewątpliwą atrakcją lekcji terenowej był kilkudziesięciominutowy przejazd „bimbą” z roku 1949 zachowaną w oryginalnym stanie, która woziła naszą grupę po centrum Poznania. Po przejażdżce pełnej wrażeń wysiedliśmy na Placu Cyryla Ratajskiego, by już pieszo poznać  najważniejsze miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim.

      Po lekcji zakończonej na Starym Rynku udaliśmy się do naszej ulubionej spaghetteri, aby odpocząć i posilić się przed dalszą częścią zadań zaplanowanych w dzisiejszym dniu. Z Placu Wielkopolskiego udaliśmy się tramwajem na skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Aleją Niepodległości skąd autobusem linii nr 71 przejechaliśmy do siedziby Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

      Poznański Oddział IPN przy ulicy Rolnej przygotował dla nas wiele wrażeń. Na początku naszej wizyty zostaliśmy przywitani przez Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Panią Martę Szczesiak- Ślusarek oraz Pana Tomasza Cieślaka pracownika IPN, który był naszym przewodnikiem w dniu dzisiejszym. W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się, czym zajmują się pracownicy IPNu. Mieliśmy niezwykłą okazję zaobserwować przy pracy archiwistów oraz zwiedzić magazyny z dokumentami przechowywanymi w Instytucie. Największe wrażenie zrobił na nas proces naprawy zniszczonych dokumentów przy użyciu specjalnego żelazka do papieru i materiału, który archiwista wtapiał w jego strukturę. Byliśmy zaskoczeni ilością zabezpieczeń i ograniczeniami w dostępie do dokumentów i procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w Instytucie. Po tej części udaliśmy się do sali edukacyjnej, gdzie w przyjaznej atmosferze poznaliśmy w ciekawej formie wiele faktów historycznych dotyczących odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Przy okazji zdobywania wiedzy wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i różnego rodzaju materiały dotyczące historii.

      Po wizycie w IPN udaliśmy się na stację PKP, skąd zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krzyża Wielkopolskiego.

    • SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ

      SZKOLNE KONKURSY DLA NIEPODLEGŁEJ

      21.11.2018 15:33

       

      W celu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyło się szereg konkursów poświęconych obchodom tej rocznicy. Dnia: 18 października 2018r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „Piękna nasza Polska cała”, 24 października nastąpiło podsumowanie dwóch konkursów: plastycznego – „Kartka dla Niepodległej” oraz informatycznego -  „Logo dla Niepodległej”, 6 listopada  Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Patriotycznej i Harcerskiej.

      Każdy z konkursów cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Prezentowane wiersze oraz piosenki  miały bardzo ciekawą oprawę, a nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie na korytarzu szkolnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dzielenie się swoimi talentami i życzymy dalszych sukcesów.

      Hanna Gapska

    • Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”

      Lekcja muzealna „Fałszerze dzieł sztuki”

      15.11.2018 20:46

       

      14 listopada 2018 r. uczniowie klasy Vb, Vc i Vd uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Fałszerze dzieł sztuki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

      W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się czym różni się kopia od falsyfikatu, co to jest oryginał, reprodukcja oraz replika.

      Spotkanie było wzbogacone o „historie z dreszczykiem”- czyli opowieść o kradzieży obrazu Claude’a Moneta pt. „Plaża w Paurville” z poznańskiego muzeum.

      W trakcie warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonywali różne zadania m.in. musieli znaleźć kilka obrazów mając do dyspozycji tylko ich fragmenty. Niełatwo było zidentyfikować dzieła na podstawie puzzli, metaforycznych opisów czy niepozornych detali, ale udało się !

      Po ekscytującej lekcji sztuki i historii uczniowie wraz z opiekunami udali się do Energi Super Park na lekcję wychowania fizycznego, podczas której trzeba było się wykazać niezwykłą koordynacją ruchową.

      Był to bardzo intensywny i pełen atrakcji dzień w stolicy Wielkopolski.

      Na pewno tam wrócimy!

      Maria Ficner-Cyganik

    • Dzień Niepodległości

      Dzień Niepodległości

      09.11.2018 18:18
      Dzisiaj o godz. 11:11 na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej im. BoWiD uczniowie i wychowankowie krzyskich szkół oraz przedszkoli spotkali się aby uczcić i odśpiewać wspólnie Hymn Polski w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Akcja odbyła się pod hasłem BIJEMY REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ!!!!
      https://www.youtube.com/watch?v=ogmY2XbuzXw
    • Warsztaty filmów animowanych

      Warsztaty filmów animowanych

      22.10.2018 19:07

      W dniach 6 – 14 października uczniowie naszej szkoły brali udział w zorganizowanych przez Fundację „Filmowiec” z Poznania i Studio filmów animowanych „Fantasia” z Drezna międzynarodowych warsztatach filmu animowanego. Wsparcia finansowego udzieliła Organizacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Oddaję głos uczestnikom:

       

      Cóż, na początku myślałam, że to będą warsztaty jak każde. Monotonne siedzenie w pracowniach całymi dniami. Byłam w błędzie, gdyż okazały się być dużo ciekawsze.

      Jeśli nie liczyć samego robienia animacji (co było fantastycznym zajęciem) to najbardziej spodobała mi się wycieczka do Błędnych Skał i wycieczka do Pragi. Błędne skały znajdują się po stronie Czeskiej. Wiem to, ponieważ po ich przejściu szliśmy szlakiem, obok którego znajdowały się kamienie, które z początkowymi literami naszych państw wyznaczały granicę. Wycieczka do Pragi była również interesująca. Ogrody były cudowne, budowle gigantyczne- tak jak i miasto. W Pradze byliśmy w parku w którym pawie, kaczki i różne ptaki normalnie chodziły obok ludzi. A sklepy - rozmaite porcelany, rzeźby z drewna, lalki i naprawdę wiele innych rzeczy! Czeska kuchnia też niczego sobie!

      Wracając do samej Kudowy Zdrój. Miasto było cudne za dnia i za wieczoru. Zwiedziliśmy tak zwaną "Kaplicę Czaszek". Odwiedziliśmy też Dom Chleba, zobaczyliśmy jak robi się garnki oraz poznaliśmy historię powstawania różnych sprzętów domowych. Za tymi budynkami znajdowało się małe zoo, gdzie widzieliśmy różne zwierzęta.

      Na pewno same warsztaty bardzo mi się przydały! Nauczyłam się jak robić animacje poklatkowe oraz mogłam zobaczyć powstawanie filmu. Same poznanie tamtych ludzi było zabawnym wspomnieniem, a co dopiero porozumiewanie się z nimi we wszystkich możliwych językach.

      Ogółem, z uśmiechem wspominam ten wyjazd i mam wielką nadzieję, że będę miała okazję uczestniczyć w  następnym.

      Joanna Stańkowska,  klasa 6d

       

      Międzynarodowe Warsztaty Filmu animowanego „PHASE 2018” w Kudowie Zdrój były niesamowicie ciekawe! Był to mój pierwszy raz na tego typu warsztatach. Nauczyłam się wielu rzeczy dotyczących animacji. Poznałam bardzo wiele osób z Rosji, Niemiec  wolny czas spędzałam głównie z nimi. Zwiedziłam dużo ciekawych miejsc, w tym wytwórnię papieru w Dusznikach. Na pewno za rok tam wrócę.

      Gracja Szulc  klasa 7b

       

      Na warsztatach podobało mi się wszystko, a szczególnie animowanie. Mieliśmy zapewnione stanowiska na których pracowało się świetnie. Aby nie siedzieć cały czas przed komputerem w planie mieliśmy kilka wycieczek. Zwiedzanie Pragi i wyjście na basen, to tylko dwie z wielu zapewnionych nam atrakcji.

      Anna Czarnowska, klasa 6d 

       

      Dnia 06.10.2018 przyjechaliśmy do naszego hotelu o nazwie ORION w Kudowie-Zdroju. Na wstępie przywitano nas serdecznie i pokazano nam filmy z poprzednich lat. Drugiego dnia rozpoczęliśmy pracę nad animacją, stworzoną przez wszystkich uczestników warsztatów, lecz najpierw pokazano nam jeszcze parę projekcji. Następnego dnia wszyscy pilnie pracowali nad swoimi pomysłami. Było tak jeszcze przez parę dni. W międzyczasie wyruszaliśmy też na niesamowite wycieczki. Przedostatniego dnia wedle tradycji wybraliśmy się do "Błędnych Skał" i po powrocie czekaliśmy na Galę pożegnalną, na której zobaczyliśmy wszystkie filmy. Były wspaniałe!

      Maria i Marta Wiśniewskie, klasa 8b i 6a

       

      Warto się pochwalić, że film „Pizza”, zrobiony przez uczestniczki z naszej szkoły na warsztatach w ubiegłym roku dostał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu twórczości młodzieży „Kryształowe Źródła” w Kijowie. Gratulujemy.

       

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych