• Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 r. - dzień wolny od zajęć lekcyjnych.

            Godz. 10.00 - uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem zaproszonych gości, emerytów, pracowników szkoły, uczniów przygotowujących uroczystość.

          • „DREWNO I LAS” w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych „Klasa z drewna”.

          • Uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d przygotowują się od początku września do realizacji programu konkursowego „DREWNO I LAS” Lasów Państwowych „Klasa z drewna”. Na początku miesiąca wszyscy pierwszoklasiści uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej, której celem było poznanie lasów najbliższej okolicy. Dzieci zbierały kolorowe liście i tworzyły z nich bukiety. Po powrocie do klasy rozpoznawały gatunki drzew, a na zajęciach z edukacji przyrodniczej odpowiadały na pytanie: „Czyj to liść?”. Poznały też warstwy lasu obserwując środowisko leśne. Zebrane liście posłużyły do wykonania pracy plastycznej pt. „Jakie znam drzewa w lesie?”.

            15.09.2023r. pierwszoklasiści uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata Polska 2023. Wspólnie sprzątały las i okolice przy współpracy z Nadleśnictwem Krzyż.

            Dzieci rozmawiały na lekcji o zwierzętach mieszkających w lesie. Przygotowały wystawę prac plastycznych pt. „Las wita nas”. Oglądały film edukacyjny „Las i jego mieszkańcy” rozpoznając rośliny i zwierzęta żyjące w lesie.

            29.09.2023r. podczas Pasowania uczniów klas pierwszych dzieci uczciły Święto Drzewa. Uczennica klasy 1b Aleksandra Szczepańska recytowała wiersz Natalii Usemko pt. „Drzewo”. Następnie Julia Fulara zapoznała dzieci z programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, w ramach którego odbywa się ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia i ochrony drzew. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszania skutków zmian klimatu. Z okazji Święta Drzewa każda klasa pierwsza otrzymała od Pani Leśnik Karoliny Śpiewak, pracownika Nadleśnictwa Krzyż, swoje drzewko, które posadzi na terenie szkoły. Posadzone przez uczniów drzewa będą nie tylko ozdobą naszej szkoły czy też wieloletnią pamiątką dla absolwentów, ale również wyrazem poszanowania dla przyrody.

            Uczniowie złożyli uroczystą obietnicę troski i szacunku wobec drzew. Dzieci obiecały, że będą się troszczyć o drzewka, nie kaleczyć ich, ani nie obrywać im gałęzi. Wypowiedziały uroczyście w obecności pracowników Nadleśnictwa Krzyż słowo „OBIECUJEMY”. Następnie Pani Karolina Śpiewak, zajmująca się edukacją w Nadleśnictwie Krzyż, wręczyła przedstawicielom klas sadzonki drzew: dąb, klon, jarzębina, grab. Dzieci z radością zasadziły swoje drzewa przed szkołą przy pomocy Pana Leśniczego Krzysztofa Lali. Wcześniej w klasie wymyśliły imiona dla swoich drzew i nazwały je: Dąb Mieszko, Grab Dobromir, Jarzębina Dobrawa, Klon Wojciech. Przygotowały w szklanych butelkach informacje kto i kiedy zasadził to drzewo i jakie nadał mu imię. Butelki zostały wkopane głęboko pod sadzonką drzewa. W przyszłości, za 100 lub 200 lat, następne pokolenia uczniów ZSO Krzyż

            będą mogły odkryć, kto posadził to drzewo. W obecności Leśników dzieci jeszcze raz obiecały, że przez cały czas pobytu w szkole będą dbać o swoje drzewo.

            2 i 3 października 2023r. uczniowie z klasy1b z wychowawcą Panią Justyną Wyrwą, z klasy 2a z Panią Renatą Jaworską oraz klasy 3c z Panią Anną Nowak uczestniczyli w V edycji akcji #sadziMY. Dzieci dołączyły w ten sposób do akcji POSADŹ SWOJE DRZEWKO Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI. Wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Krzyż, gdzie otrzymały instrukcję posadzenia drzewa i piękną sadzonkę. Wszyscy uczniowie, którzy posiadali przydomowe ogródki mogli skorzystać z oferty Nadleśnictwa Krzyż. Po powrocie do domu dzieci zasadziły wraz z rodzicami swoje drzewa i nadały im imiona.

            Tak uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim przygotowywali się do realizacji programu konkursowego „DREWNO I LAS” Lasów Państwowych „Klasa z drewna”.

            Justyna Wyrwa

          • Wybory członków Rady Samorządu Uczniowskiego

          •  

            4 października uczniowie klas V- VIII SP wybrali członków Rady Samorządu Uczniowskiego. Wybory zaczęły się planowo na pierwszej godzinie lekcyjnej. Poszczególne klasy głosowały zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Komisję Wyborczą w składzie: Magdalena Kaźmierczak, Malwina Michałek, Iga Obrał, Anna Pawluk, Nikola Urlewicz. którzy oddali 199 ważnych głosów.

            Uczniowie uczący się w budynku przy ul. Sienkiewicza 1 wybrali 10 przedstawicieli, którzy wraz z uczniami wybranymi spośród uczniów uczęszczających do budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 tworzyć będą  Radę Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej.

             

            Głosujący uczniowie zostali ponownie poinformowani o zasadach wyborów. Po zakończeniu głosowania, co nastąpiło na czwartej lekcji, Komisja Wyborcza przystąpiła do liczenia oddanych głosów. Łącznie w wyborach wzięło udział 218 uczniów,

            A. Wiśniewska, T. Molenda

             

          • Wojskowe Dni Otwarte

          • W piątek nasi licealiści zawitali na terenie kampusu Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu, gdzie miały miejsce Wojskowe Dni Otwarte oraz Dzień Otwartych Laboratoriów.

            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z zakresu cyberbezpieczeństwa, wychowania fizycznego oraz warsztatach pedagogicznych.

            Nie lada atrakcją była możliwość zobaczenia czołgu LEOPARD.

          • SadziMy edycja 2023 

          • Uczniowie naszej szkoły, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Krzyż, Lasy Państwowe mogli uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew. Dzieci z klas 1b, 2a i 3c udali się do budynku Nadleśnictwa, gdzie w specjalnie przygotowanym z tej okazji miejscu spotkali się z leśnikami. Każde dziecko otrzymało drzewko, które będzie mogło samodzielnie posadzić. Była to też okazja do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii. Dziękujemy bardzo Nadleśnictwu Krzyż, Lasom Państwowym za wspaniałą lekcję przyrody.  

             

          • (Nie)zwykła matematyka

          • W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkołą bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie (Nie)zwykła Matematyka. Projekt jest realizowany od początku września 2023 do 31 maja 2024 r.

            Pokazanie związku matematyki z życiem codziennym i swobodne posługiwanie się matematyką, dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie, rozwijanie zdolności matematycznych to zadania, które pozwolą uczniom naszej szkoły na rozwinięcie kompetencji matematycznych  z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów. Kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość to kompetencje, które pomogą  naszym uczniom w zdobywaniu wiedzy matematycznej.

          • "DREWNO I LAS" w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych "Klasa z drewna"

          • 2 i 3 października 2023 roku odbyła się piąta edycja akcji #sadziMY. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Można było je nieodpłatnie otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, również w Nadleśnictwie Krzyż.

            W drugim dniu akcji uczniowie z klasy 1b wraz z wychowawcą Justyną Wyrwą wybrali się na wycieczkę do naszego Nadleśnictwa. Pierwszoklasiści chcieli dołączyć do akcji POSADŹ SWOJE DRZEWKO Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI. Każdy mógł zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, odebrać sadzonkę, zasadzić ją na własnym gruncie.

            Uczyniły to również dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i otrzymały od Panów leśników instrukcję posadzenia drzewa i piękną sadzonkę. Wszyscy uczniowie, którzy posiadali przydomowe ogródki mogli z tej oferty skorzystać.

            Po powrocie do domu dzieci samodzielnie lub przy pomocy rodziców posadziły swoje drzewa. Obiecały dbać o sadzonki, systematycznie je podlewać, żeby się przyjęły. W szkole na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie postanowili nadać imiona swoim drzewom i obserwować ich wzrost. Na fotografiach można zobaczyć jak bardzo dzieci zaangażowały się w tę akcję i z jakim zapałem posługiwały się szpadlem.

            Pierwszaki dążą do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Przecież las ciągle wita nas i nigdy nie jest go za dużo. Na zakończenie dnia pożegnaliśmy się staropolskim powiedzeniem leśników „DARZ BÓR”.

            Justyna Wyrwa

          • "DREWNO I LAS" w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych "Klasa z drewna"

          • W ramach projektu edukacyjnego "Drewno i las" we wrześniu uczniowie klas czwartych, piątych oraz szóstych na lekcjach plastyki wykonywali prace pt. "Kolorowe liście jesieni. Czy znasz ten liść?". Powstały również prace "Jesienne drzewo".

            Natomiast na lekcji techniki poznali las jako ekologiczne przedsiębiorstwo. Dowiedzieli się, jakie walory przyrodnicze występują w naszym regionie. Skąd się bierze drewno i do czego je wykorzystujemy.

             

            Halina Wydryszek-Janas

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.

            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10.10.2023 r. Udział nic nie kosztuje, wystarczy zainstalować aplikację lub zarejestrować się przez przeglądarkę.

            Wykonanie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.

            Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób stwierdzono to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.

            Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają między innymi gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - U podstaw Ogólnopolskiego Testu Dysleksji leży zapobieganie takim sytuacjom.

            Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/ i zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.

            Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, zalecamy, aby test był wypełniany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

            To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego 
            Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiegofundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test organizowany jest w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

            Szczegóły wydarzenia znajdziesz na stronie: 
            https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

          • WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI!

          • 29.09.2023r. o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu odbyła się uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA. Na ten dzień cały miesiąc czekali wszyscy uczniowie klas 1.   Motywem przewodnim Pasowania było hasło: "Wiemy kim jesteśmy, ale nie wiemy kim będziemy". Wielkie święto pierwszoklasistów swoją obecnością uświetniło wielu zaproszonych gości. Zastępca Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego Pan Dominik Pietrzyński, Pani Jolanta Korbik,  Pani Anna Myśliwiec, Pani Karolina Śpiewak zaszczycili nas swoją obecnością. Oczywiście pierwszoklasiści wspierani byli życzliwym uśmiechem przez Panią Dyrektor Renatę Dahmani, Panią Żanetę Mazurkiewicz oraz Panią Iwonę Lepiato.

            Pierwszoklasiści starali się zadziwiać publiczność swoją recytacją, śpiewem oraz tańcem i chyba im się to udało. Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swoich talentów. Odświętne stroje oraz niebieskie birety sprawiły, że dzieci poczuły się najważniejszymi uczestnikami tej uroczystości.

            Wychowawcy klas pierwszych Pani Justyna Wyrwa,  Pani Ewelina Łapacz, Pani Agata Zielińska oraz Pani Katarzyna Mazur-Kina życzą pierwszoklasistom  samych sukcesów, wspaniałych przeżyć i doświadczeń związanych ze szkołą.

            Specjalne podziękowanie pragniemy złożyć Panu Jarosławowi Grasiowi za profesjonalne sterowanie fonią, Pani Joannie Rybak i Pani Marcie Brukarczyk za przepiękną dekorację, która stała się atrakcyjną ścianką dla fotoreporterów. 

            Justyna Wyrwa

          • Regulamin konkursu fotograficznego: „Krzyż Wielkopolski - moje miasto i las w mojej okolicy w rodzinnym obiektywie”

          •  

            1. Organizator konkursu

            Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim (ZSO). Konkurs pod patronatem Lasów Państwowych Nadleśnictwa Krzyż oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

             

            1. Cele konkursu
            • Uwrażliwienie na piękno najbliższej okolicy, rozwijanie wśród dzieci umiejętności obserwacji ciekawych miejsc, jej dokumentowania, interpretacji oraz opisu.
            • Wychowanie patriotyczne uczniów.
            • Rozbudzanie zainteresowania uczniów i ukazywania różnorodności naszego miasta i okolic.
            • Poszerzanie wiedzy uczniów na temat miasta i jego leśnych okolic.
            • Zainteresowanie uczniów tematyką przyrodniczo-leśną.
            • Rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród uczniów.

             

            1. Temat konkursu brzmi: „Krzyż Wielkopolski - moje miasto i las w mojej okolicy w rodzinnym obiektywie”

            Uczestników konkursu  zachęcamy do odnalezienia takich miejsc w Krzyżu i jego okolicach, które nas zachwycają swoją wyjątkowością. Fotografie powinny przedstawiać piękne, niepowtarzalne, ciekawe krajobrazy miasta, lub terenów leśnych w okolicach Krzyża Wielkopolskiego.

             

            1. Uczestnicy konkursu

            W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-IV ze szkoły podstawowej wraz z rodzicami lub opiekunami.

             

            1. Zdjęcia - wymagania, dane uczestnika
            • Uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 1 zdjęcie wydrukowane  formacie A4 (najlepiej na papierze fotograficznym) wykonane na terenie Krzyża Wielkopolskiego i jego okolicach.
            • Zdjęcia należy dostarczyć do ZSO w Krzyżu Wielkopolskim przy ul. Wojska Polskiego 31, do 31 października 2023 roku.
            • Zdjęcia powinny przedstawiać wyłącznie miasto i leśne okolice Krzyża Wielkopolskiego.
            • Zdjęcia  nie  mogą  zawierać  naniesionego  znaku  wodnego,  podpisu  autora  lub innych podobnych elementów
            • Do zdjęcia powinna być dołączona informacja zawierająca: imię , nazwisko, adres zamieszkania i klasa, do której uczęszcza uczestnik, wiek, oraz podpis oświadczenia opiekuna prawnego / rodzica (załącznik nr 1).

             

            1. Wszystkie prace przechodzą na własność organizatora.

             

            1. Kategorie wieku

            Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej

             

            1. Nagrody:

            Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi, przewidujemy także wyróżnienia.

             

            1. Terminarz

            - 28 września 2023r. - ogłoszenie konkursu

            - 31 października 2023r.-termin dostarczania prac

            - do 9 listopada 2023 roku – poinformowanie laureatów i wyróżnionych o terminie wręczenie nagród i ogłoszeniu oficjalnych wyników.

             

            1. Prace, które nie będą spełniały kryteriów przedstawionych w regulaminie zostaną zdyskwalifikowane.

             

            1. We wszystkich sprawach nieuregulowanych regulaminem decyduje Jury
              i ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Jury. Jury powołują organizatorzy.

             

            1.  Prawa do zdjęć i uprawnienia Organizatora

            Organizator ma prawo do:

            - Nieodpłatnego zamieszczenia zgłoszonych zdjęć na stronie internetowej oraz na profilach Organizatorów w serwisach społecznościowych, jak również na wszelkich innych nośnikach w tym relacjach wideo oraz w postaci druku.

            - Weryfikacji zgodności danych osobowych przesłanych w zgłoszeniu z danymi osoby odbierającej nagrodę.

            - Przetwarzania danych osobowych uczestników Konkursu w celu realizacji Konkursu, oraz w celach promocji Organizatora zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

            - Zdjęcia nadesłane na konkurs nie będą wykorzystywane do celów komercyjnych. Wysłanie zdjęć na konkurs nie oznacza przekazywania na rzecz Organizatora jakichkolwiek majątkowych praw autorskich autorów zdjęć. Zdjęcia, które zostały nadesłane będą przechowywane w cyfrowym archiwum Organizatora.

             

            1. Prawa autorskie i majątkowe

            Udział w Konkursie jest równoznaczny z oświadczeniem, że osoba dostarczająca zdjęcia jest autorem/autorką załączonych prac. Posiada pełne prawa autorskie i majątkowe do dysponowania zgłoszonymi zdjęciami. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu.

             

             

            Załącznik nr 1

             

            Zgłoszenie konkursowe  przystępującej do udziału w Konkursie „Krzyż Wielkopolski - moje miasto i las w mojej okolicy w rodzinnym obiektywie”

             

            Imię i nazwisko uczestnika konkursu ……………………………………………

            Klasa………………………………..wiek…………………………………………

            adres e-mail uczestnika:……………………………………………………………

            imię i nazwisko opiekuna prawnego uczestnika konkursu (dotyczy zgłoszenia osoby niepełnoletniej) …………………………………………………………………………

            Krótki opis zdjęcia (co przedstawia, gdzie się znajduje, dlaczego wybrano to miejsce?)

             

             

             

             

            ………………………………..

            podpis opiekuna prawnego

             

          • WARSZTATY MEDIALNE

          • We wtorek uczniowie klas 1M LO oraz 7b SP uczestniczyli w warsztatach medialnych w ramach projektów „ Sylwetki Wielkopolan” oraz „ 1 Minuta”  współfinansowanych przez WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE.

            Zajęcia poprowadził pan Piotr Majdrowicz- operator kamery TV z Fundacji Filmowiec z Poznania, który pokrótce przybliżył uczestnikom historię , rodzaje i język filmu oraz omówił plany filmowe. Młodzież miała również okazję obejrzeć miniatury filmowe, których autorami są młodzi adepci sztuki filmowej- w tym uczniowie naszej szkoły.

            A.W.

          • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

          • W wyniku wyborów przeprowadzonych 27. września 2023 r. do Rady Samorządu Uczniowskiego LO wybrani zostali:

            1. Stańko Gracjan 

            2. Matkowski Bartosz

            3. Korczak Alicja

            4. Bibrowicz Kornelia

            5. Skrzypczak Iga

            6. Borowska Zofia

            7. Sikora Zuzanna

            8. Twarowski Tomasz

             

            Gratulujemy i życzymy wiele zapału do pracy.

                                                                                    Szkolna Komisja Wyborcza

             

          • Krzyscy licealiści w Collegium Historicum UAM

          • „Potęga umysłu – odkrycia, wynalazki, innowacje” – pod takim hasłem odbyła się już 17-ta edycja wykładów i warsztatów z historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Powtórka przed…”, organizowanych przez Instytut Historii UAM w Poznaniu. Tradycyjnie uczestniczyli w nich także uczniowie naszego LO.

            20 września udaliśmy się pociągiem do Poznania, gdzie szybkim tramwajem PST dotarliśmy na Osiedle Sobieskiego, do Kampusu Uniwersyteckiego Morasko, gdzie mieści się także Collegium Historicum.

            Po powitaniu o godzinie 9.30 i prezentacji oferty edukacyjnej Wydziału Historii UAM, wysłuchaliśmy wykładu: „Kilka uwag o nauce, osiągnięciach i wynalazkach starożytności klasycznej”, który wygłosił prof. UAM dr hab. Krzysztof Królczyk, a następnie po krótkiej przerwie uczniowie pracowali w jednej z dziewięciu wybranych przez siebie grup.

            Najchętniej wybierane przez naszych uczniów grupy pracowały nad tematami: „Wulgaryzmy, inwektywy i przekleństwa w starożytnej Grecji i Rzymie”, „Nauka w służbie wojny od średniowiecza do XIX wieku” „Rewolucja w światowym transporcie – wynalazek kolei parowej w XIX wieku”, „Ferdynand Magellan – człowiek, który odważył się opłynąć glob ziemski”.

            Na zakończenie uczennice i uczniowie wysłuchali wykładu „Rewolucje przemysłowe – siła napędowa współczesnego świata prof. UAM dr hab. Jędrzeja Paszkiewicza. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy „Powtórki przed …” mogą wracać do usłyszanych treści, gdyż otrzymali broszurę zawierającą teksty wszystkich wykładów i warsztatów oraz informacje o warunkach, kierunkach, specjalnościach i zasadach studiowania na Wydziale Historii UAM.

            Wśród uczniowskich opinii o całodniowych zajęciach przeważało zaciekawienie, a czasem zaskoczenie, że tak poważna i trudna wydawałoby się tematyka, może być tak zajmująca- to budzi nadzieję, że w licealistach klas 1-2 budzi się głód wiedzy i studiowania:)

            Już czekamy na kolejne edycje „Powtórki przed…”.

             

            Opiekun grupy: Ewa Kowal

          • WYCIECZKA DO LOKALNEGO CENTRUM NAUKI "METALOWE INSPIRACJE"

          •  

                      22 września uczniowie klas 5b i 5c byli na wycieczce w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje" w Wałczu. Jest to niezwykle ciekawe miejsce, gdzie dzieci odkrywają nowoczesne technologie, które wkroczyły do naszego życia codziennego. Podczas pobytu w centrum nasi uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna z nich udała się na warsztaty symulatorów jazdy, gdzie mogli spróbować swoich sił podczas szybkiej jazdy samochodem. Druga grupa uczestniczyła w warsztatach z wykorzystaniem klocków Lego w ramach robotyki lego. Niezwykłe emocje towarzyszyly dzieciom podczas wyścigów samodzielnie skonstruowanych pojazdów.  Ostatnie zajęcia związane były z wykorzystaniem Googli VR. Mogliśmy udać się w świat wirtualny. Okulary VR pozwalają przenieść się w świat gier wideo i materiałów filmowych 3D, a także prezentacji czy testów nowych rozwiązań. Gogle VR pozwalają rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w zakresie 360 stopni, wykorzystując jedynie ruchy głowy.

                      Pełni wrażeń i nowych doświadczeń naukowych dzieci wróciły do domów. Z chęcią będą wracać w to miejsce.

             

            Halina Wydryszek-Janas

          • Szkolne Biegi Przełajowe „Biało-czerwony zawrót głowy”

          • Tradycyjnie rozpoczęliśmy rok szkolny od poprawy naszej formy fizycznej. Zawsze wspólne wrześniowe przełajowe bieganie  inauguruje  sportowy rok szkolny.  Tym razem  wystartowaliśmy, wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, pod hasłem „biało czerwony zawrót głowy”, ponieważ 17 września obchodzony jest Narodowy Dzień Sportu i  w ten symboliczny sposób chcieliśmy poczuć się jedną biało-czerwoną drużyną. Udało się! Zdawało się jakby na trasach biegów przepłynęła biało-czerwona flaga. W narodowych barwach, strojach biegało się lekko, łatwo i przyjemnie. Szczególnie radośnie i entuzjastycznie prezentowali się najmłodsi uczniowie, starsi zaznali sporego trudu ze względu na dłuższy dystans do pokonania. Cel osiągnęli wszyscy i dotarliśmy  do mety w dobrych humorach, chociaż nieco zmęczeni. Kolejność w tej rywalizacji miała tym razem drugorzędne znaczenie. Prawdą jest, że wspólny wysiłek jednoczy. Brawo!

                                                                                               Łukasz Spychalski

          • Wycieczka autokarowa Zator – Zakopane - Kraków

          •  

            W dniach 14-17 września 2023r., 53 osobowa grupa uczniów z ZSO w Krzyżu Wlkp. i Szkoły Podstawowej w Drawsku, udała się na wycieczkę autokarową po Małopolsce. Program wycieczki, choć bardzo napięty, dostarczył wszystkim wielu ciekawych przeżyć. Pierwszego dnia udaliśmy się do Energylandii, gdzie wszyscy świetnie się bawili. Każdy mógł poczuć moc adrenaliny i zmierzyć się z własnym strachem – odważnych nie brakowało! Szczególnie niektórzy zapamiętali przejażdżkę największą w Europie kolejką górską Hyperion,. Drugiego i trzeciego dnia mogliśmy podziwiać różnorodne zabytki architektury regionalnej, skocznie narciarskie oraz zachwycające widoki naszych polskich Tatr. Nie zabrakło również czasu na relaks, czyli trzygodzinnego pobytu na Termach Chochołowskich. Ostatniego dnia w drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się w Krakowie. Podczas krótkiego spaceru mieliśmy możliwość obejrzenia Zamku na Wawelu, Sukiennic, nie zabrakło również odwiedzin u Smoka Wawelskiego. Powrót do domu był długi i męczący, ale humory dopisywały wszystkim do samego końca wycieczki.

            Hanna Gapska

          • 😊 ZDROWO I BEZPIECZNIE

          •  

            14 września podczas apelu szkolnego, uczniowie z klasy 3a przypomnieli swoim młodszym kolegom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz w szkole. Spotkanie to miało uświadomić, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego zachowania. Dzieci na wesoło zachęcały do poznawania przepisów i znaków drogowych, gdyż ich znajomość może  uchronić  je przed wypadkiem.

            Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom nasi uczniowie zadbają o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych osób.

            W.P.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych