• Projekt PAFSE

          • Zapraszamy na relację z pierwszego spotkania w ramach projektu PAFSE, który realizowany jest przez naszą szkołę wraz z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

          • "Pozdrowienia z mroźnego Długopola"

          • W dniach 30.11 - 4.12  klasa 7A i 7B wzięły udział w projekcie „EuroWeek - Szkoła Liderów”. Uczniowie odbyli wycieczkę do  Długopola Dolnego, gdzie razem z rówieśnikami z innych miast uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Kolumbii, Peru, Indonezji i Gruzji. Poznali kulturę innych krajów oraz doskonalili swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Znalazł się również czas na zwiedzenie okolicy i odpoczynek w gronie nowych znajomych. Ostatniego dnia projektu wszyscy uczniowie i opiekunowie otrzymali certfikaty uczestnictwa w warsztatach.

            Hanna Pyrz, 7b

          • Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!!!

          • W dniach 28 – 29 listopada 2023 r. w ramach projektu „Andrzejki dla przedszkolaków” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Liceum zapanowała magiczna atmosfera w grupach przedszkolnych w Krzyżu Wielkopolskim. Były to dni radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nasze licealistki przygotowały różne wróżby, m.in.:  przekuwanie serc, losowanie zawodu, wyścig butów, andrzejkowe kubeczki, rzucanie monetą do „studni” i inne. Dzieci chętnie brały udział w andrzejkowych zabawach, odgadując co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości np. kto niedługo wyjedzie na wspaniałą wycieczkę.

            Dziękujemy przedszkolakom za przepiękne laurki.

             

             

          • Realizacja projektu PAFSE

          •             W ramach współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nasza szkoła będzie realizowała w roku szkolnym 2023\2024 projekt edukacyjny PAFSE (Partnerstwa dla Edukacji Naukowej), który zajmuje się wyzwaniami zdrowia publicznego. W projekcie uczestniczą cztery państwa: Portugalia, Grecja, Cypr, Polska. PAFSE nawiązuje partnerstwa między szkołami i uniwersytetami. W projekcie będą poruszane następujące tematy: wirusy, bakterie, szczepienia.

                       W dniu 1 grudnia 2023r. grupa uczniów z klas 1M i 1MP LO udała się na Wydział Biologii UAM w Poznaniu na pierwsze warsztaty pt."Różne oblicza bakterii”. Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie przywitała nas Pani profesor UAM dr hab. Eliza Rybska. Następnie zaproszono nas do sali, w celu rozwiązania wstępnych ankiet. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach, a prowadzili je studenci 4 roku "Nauczania biologii i przyrody".  W czasie zajęć zapoznano nas z kształtami bakterii, budową i funkcjami poszczególnych ich elementów oraz znaczeniem bakterii. Pracowaliśmy rożnymi formami i metodami (m.in. w grupach, indywidualnie, wykonując rysunki, plakaty). Na zakończenie studenci oprowadzili nas po uczelni.

          • CYBERZAGROŻENIA OCZAMI FUNKCJONARIUSZA POLICJI I KURATORA SPOŁECZNEGO

          • Dnia 29.11.2023r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji st. sierż. Emilią Wilk z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz kuratorem zawodowym Panią Joanną Dominikowską – Obst z Sądu Rejonowego w Trzciance. Panie przekazały najważniejsze informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w Internecie, a także najczęstszych przestępstw Internetowych popełnianych przez nastolatków, m. in. upubliczniania zdjęć innych osób bez ich zgody, hejtowania – komentowania czyichś postów, podszywanie się pod kogoś oraz konsekwencji prawnych tych działań. Padło wiele przykładów z życia, które chyba najlepiej przemawiają do młodzieży.

            Paniom dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie wielu cennych informacji. Z pewnością będziemy realizowali ten temat jeszcze w innych klasach.

            Grażyna Górzna - psycholog

          • Warsztaty telewizyjne ZSO TV

          • Dzisiaj odbyły się warsztaty telewizyjne dla klasy 3b, które zorganizowane zostały przez ekipę szkolnej telewizji ZSO TV. Zajęcia odbyły się na 2 godzinach lekcyjnych. Dzieci były bardzo aktywne i chętnie uczestniczyły w atrakcjach, które zostały dla nich przygotowane.

            Dziękujemy za wizytę w naszym studiu.

            P.C.

          • Laureatki Powiatowego Konkursu Plastycznego "KOKARDA NARODOWA"

          •  W październiku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Powiatowym Konkursie Plastycznym KOKARDA NARODOWA 2023. Spośród  ponad 300 prac, w kategorii młodzieży VII i VIII klas nasze uczennice zdobyły główne nagrody. Były to Jagoda Szymocha, Barbara Spychała i Zuzanna Górska z klasy 7 b. Prace , które wykonały spełniały surowe kryteria konkursowe i były bardzo interesujące.

            Gratulujemy osiągnięć w tak ważnym patriotycznym konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

            H.Wydryszek-Janas

          • "Programowanie z klockami Turing Tumble"

          •  

            Nauka programowania i kodowania z klockami uzyskanymi z programu Laboratoria Przyszłości sprawia uczniom wiele radości i satysfakcji. Wykonywanie zadań po kolei, zgodnie z samodzielnie przeczytaną instrukcją to doskonałe warunki do rozwoju myślenia kreatywnego i logicznego.

            Nauka przez zabawę to satysfakcja i efektywna praca dla każdego dziecka. 

            Uczniowie z klasy 3d, wychowawca: mgr Kamila Grzegorek

          • Regulamin Szkolnego Konkursu  

          •                                              ᐈ Cartoon reindeer stock images, Royalty Free reindeer pictures | download  on Depositphotos®

             Kolęd i Piosenek Świątecznych

             Niemiecko- i Anglojęzycznych

             

                     Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących  w Krzyżu Wlkp.

                        Data konkursu:  14 grudnia 2023r. godz. 15.00

                         Miejsce konkursu: świetlica szkolna w budynku przy ul. Wojska Polskiego

            Cele konkursu:

             

            • stworzenie uczniom  możliwości zaprezentowania swoich talentów muzycznych
              i wokalnych,
            • zaproponowanie nowych możliwości edukacji w zakresie języków obcych poprzez muzykę i teksty obcojęzyczne,
            • rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania kulturą innych krajów, upowszechnianie kultury obcych krajów.

             

            Warunki uczestnictwa:

             

            1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I  – VIII
            2. Każdy z uczestników ma możliwość zaprezentowania tylko jednej kolędy (pastorałki) lub piosenki o tematyce świątecznej w języku niemieckim bądź angielskim w ograniczeniu czasowym max 5 minut. Utwory wykonywane są indywidualnie lub w zespole.
            3. Utwór można wykonywać zarówno z własnym akompaniamentem, jak i podkładem muzycznym, który w dniu konkursu należy dostarczyć na pendrivie.
            4. Każdy uczestnik zgłasza chęć udziału w konkursie jednemu z organizatorów, podając jednocześnie tytuł utworu, który zamierza zaprezentować.

             

            Jury:

            1. Jury wyłania laureatów w czterech kategoriach wiekowych (solo klasy I-III, zespół klasy I-III, solo klasy IV-VIII, zespół klasy IV-VIII) wg kryteriów:
            • Warunki głosowe, ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie,
            • Dobór repertuaru i interpretacja,
            • Umiejętności językowe (j. niemiecki/angielski)

             

             

            Uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego/ języka niemieckiego oraz

            pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

             

            Laureaci konkursu wystąpią podczas szkolnego koncertu kolęd :)

             

             

            Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na upublicznienie wizerunku ucznia i jego danych osobowych.

                                                               

             

             

                Organizatorzy: Magdalena Nowak i Katarzyna Studniarek

          • Tydzień Edukacji Globalnej 2023 zakończony!

          •  

            W tym roku TEG odbywał się pod hasłem:  

            „Pokój dla planety. Planeta pokoju.”

            Hasło szkoły natomiast to:  „Pokolorujmy Świat na barwy pokoju”.

             Cele tegorocznej edycji  - poznanie złożoności świata oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z globalnych powiązań, odróżnianie dobra od zła, niesienie pomocy potrzebującym i nie krzywdzenie innych.

            W ramach programu, uczniowie młodszych klas, wykonali kartki z życzeniami dla dzieci z krajów, w których toczy się wojna. Efekty ich pracy możemy obejrzeć na zdjęciach.

            Wychowawcy świetlicy

          • Jeden dzień w Berlinie

          •  

            Berlin to stolica i największe miasto Niemiec. Jest na tyle blisko Polski, że bez problemu można dojechać tam pociągiem, więc grupa licealistów z klasy 1M i 2M w dniu 24.11.2023 r. uczestniczyła w jednodniowej wycieczce, próbując odkryć choćby część najpopularniejszych atrakcji. Uczniowie zobaczyli ewangelicką Katedrę Berlińską będąca perełką architektoniczną i symbolem panowania dynastii Hohenzollerów, Bramę Brandenburską symbol zjednoczenia Niemiec, wieżę telewizyjną wysoką na 368 m, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy-  to 2711 kamiennych nagrobków ustawionych w kształcie labiryntu, Reichstag - siedzibę niemieckiego parlamentu. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się Niemieckie Muzeum Techniki, które ma kilkanaście działów. Nam udało się zwiedzić dział komunikacji, mediów, komputerów, motoryzacji, muzyki, mikro i makro kosmosu, energetyki i fototechniki. Ostatnim punktem programu był jarmark bożonarodzeniowy, gdzie można było podziwiać świąteczne dekoracje, iluminacje, szopkę bożonarodzeniową i posmakować niemieckich świątecznych przysmaków.

            J.J.

          • Obchody Dnia Pluszowego Misia

          •  

            Jak co roku, o tej porze,

            cała szkoła jest w ferworze.

            Wszystkie misie i uszatki,

            odwiedziły swoje dziatki.

            A jak dzieci się bawiły,

            to już zdjęcia uchwyciły.

             

            Zapraszamy na fotorelację….

             

                                                                                               Samorząd Uczniowski

          • Szkolny i Powiatowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej

          •  

            Organizatorem XII Powiatowego Konkursu Piosenki Chrześcijańskiej Cecyliada 2023 jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. Siostry Faustyny w Trzciance.

            Cele eliminacji konkursowych to:

            - promocja dziecięcych talentów

            -uwielbienie Boga śpiewem

            -rozwijanie wśród dzieci zainteresowań muzyką chrześcijańską.

            Opiekunowie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim zachęcili uczniów do udziału w konkursie, dzięki temu 14 listopada odbył się szkolny etap konkursu. Komisja w składzie p. Hanna Gapska, p. Katarzyna Studniarek wyłoniła następujących laureatów:

            Pierwsze miejsce w kategorii klas 1-3 zdobyła Antonina Antkowiak

            Drugie miejsce w kategorii klas 1-3 zdobył Wojciech Lisewski

            Pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6 zdobyła Kornelia Górska

            Drugie miejsce w kategorii klas 4-6 zdobyła Hanna Grot

            W Powiatowym Konkursie Szkołę mógł reprezentować tylko jeden solista z poszczególnej grupy wiekowej. Konkurs odbył się w dniu 22.11.2023r. z naszej szkoły wspaniale zaprezentowały się dwie solistki.

            W kategorii wiekowej klas 1-3 Antonina Antkowiak

            W kategorii wiekowej klas 4-6 Kornelia Górska

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom

          • VII Powiatowy Przegląd  Szkolnych Form Profilaktycznych

          • Dnia 21 listopada 2023 r. nasza szkoła uczestniczyła w VII Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Form Profilaktyki zorganizowanym przez Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. I.Sendlerowej w Białej. Tegorocznym tematem przeglądu była Kampania 19 dni przeciwko przemocy, organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na to, że w ciągu 10 sekund można kogoś pominąć, skrzywdzić, nie dostrzec jednak jest to równie wystarczający czas by komuś pomóc i  zauważyć. Przesłaniem widowiska było by nie odchodzić obojętnie, nie odwracać wzroku, aby obserwować, reagować i być uważnym w różnych sytuacjach.

            Nasza szkoła była reprezentowana przez kółko teatralne „Pozytywni” a utwór sceniczny nosił tytuł  „Samotny bo niekochany” i opowiadał o chłopcu, który na pozór  miał wszystko, a w rzeczywistości był przygnębiony, miał poczucie niezrozumienia i  braku miłości, a ludzie mu bliscy byli wobec niego obojętni. W role znakomicie wcieliły się uczennice klasy 6c, które mimo debiutu na scenie wypadły bardzo profesjonalnie.

            Kinga Bołądź

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •  

            17 listopada obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

            Motto akcji to:

            Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają.

            Tego dnia Egzaminatorzy – wytypowani uczniowie klas: 5d, 6a, 7a, 7b – przeprowadzili egzaminy pisemne w klasach V-VIII i LO.

            Do egzaminu przystąpiło 321 uczniów, z czego pięciominutowy test bezbłędnie wykonało 50% uczniów (jest to wynik lepszy o 18 punktów procentowych od wyniku ubiegłorocznego). Młodzi egzaminatorzy patrolowali również ulice naszego miasta i odpytywali chętnych przechodniów. Zajrzeli również do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miasta.

            W szkole, w samo południe, dla odważnych dorosłych przygotowane były „Tabliczkowe potyczki” („Kości zostały rzucone”, „Ciasteczko z wróżbą”, „Czarna skrzynka”, „Tabliczka szczęścia”).

            Egzamin ustny zdało 40 odważnych dorosłych, co stanowi 100% egzaminowanych.

            Świętując ŚDTM uczniowie nie tylko przystąpili do egzaminu. Rozwiązywali łamigłówki, wzajemnie odpytywali się z tabliczki mnożenia; wykazali się kreatywnością przygotowując plakaty, układając wiersze o tabliczce mnożenia, piekąc ciasteczka z tabliczkową wróżbą, czy zakładając oryginalny tabliczkowy strój.

            Akcję przeprowadziliśmy w oparciu o materiały udostępnione przez organizatora – Karty Grabowskiego (https://www.wmtday.org/pl/organizator), a także pomysły własne oraz zaczerpnięte z Facebooka Królowej Matmy.

            Przeprowadzając obchody ŚDTM zrealizowaliśmy kolejne zadanie projektowe Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego (Nie)zwykła matematyka.

            Koordynatorzy ŚDTM

            A. R. Wiśniewscy

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To święto dzieci, które w szczególny sposób zwraca uwagę na ich prawa. Nasza szkoła wspólnie z UNiCEF, organizacją działającą na rzecz dzieci przyłączyła się do akcji edukacyjnej, aby uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne.

            Na korytarzach, w klasach królował w tym dniu kolor niebieski. Uczniowie szkoły podstawowej, liceum oraz  nauczyciele ubrali się na niebiesko,  chcąc w ten sposób być solidarnymi z dziećmi na całym świecie. Dzieci i młodzież wzięła też udział w zajęciach nt. Praw Dziecka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że prawa dziecka są takie same dla wszystkich dzieci na świecie. Zapoznali się z prawami dziecka, dokumentem określającym prawa dziecka, jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka, międzynarodowa umowa opisująca prawa dziecka.

             

             

            M. Heft

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych