• Z wizytą w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek

• 16.05.2019 17:51
      • 9 maja 2019 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w ramach podsumowania Tygodnia ekologicznego w naszej szkole.

Na początku naszej wizyty w Czarnkowie oglądaliśmy film trójwymiarowy 3D "Dumbo",  który był opowieścią o wielkiej przyjaźni i o wierze we własne siły. Po pięknym i wzruszającym seansie udaliśmy się do Goraja.

W Goraju odwiedziliśmy Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek.  Mieści się ono w zabytkowej Masztalarni, niedaleko Zamku w Goraju. Miejsce to otoczone jest pięknymi, liściastymi lasami, w niewielkiej odległości od Czarnkowa i ok. 70 km od Poznania.

Obszar, na którym usytuowane jest Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek zwany jest Szwajcarią Czarnkowską lub Nadnoteckimi Bieszczadami.

Podziwialiśmy tam interesujące wystawy. Jedną z nich była Sala Wystawy ekologiczno – przyrodniczo-leśnej. Wystawa miała charakter spaceru po lesie, w różnych następujących po sobie fazach rozwojowych oraz porach roku. Podzielona na szereg wydzielonych prezentacji stanowiących spójną, konsekwentną całość. Jest wystawą z wieloma przyrodniczymi eksponatami, modelami oraz multimedialnymi, nowoczesnymi, atrakcyjnymi elementami.

Wystawa ekologiczno-przyrodniczo-leśna jako spójna całość opowiada o wszystkich fazach życia lasu od momentu siewu czy sadzenia do momentu naturalnej śmierci lub do ścięcia drzewa na potrzeby gospodarki. Każda z dioram przedstawia inną fazę rozwojową lasu (od nasion, uprawę aż po drzewostan dojrzały), w różnych porach roku, z przedstawieniem wielu gatunków zwierząt i roślin. Ciekawostkami na Sali Wystawy Przyrodniczej są m.in.: kancelaria Leśniczego, gdzie….. można usiąść przy biurku obok Leśniczego, dostrzegalnia przeciwpożarowa, na którą mogą wejść dzieci i samodzielnie naprowadzić samolot gaśniczy do ugaszenia widocznego w lesie pożaru czy też multimedialna makieta przestawiająca fragment Nadleśnictwa Krucz.

Starannie przemyślana kompozycja i aranżacja Sali, opracowana przez pracowników Nadleśnictwa Krucz, duża liczba eksponatów: roślin, zwierząt, ptaków czy też grzybów, wykorzystanie światła i dźwięków pochodzących wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że osoby zwiedzające salę mogą poczuć się jak w lesie.

Kolejnym zwiedzanym miejscem była Sala Wystawy Historycznej. Wystawa w bardzo atrakcyjny, innowacyjny sposób przedstawia zagadnienia historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Wystawa obejmowała takie dioramy jak m.in.: Historia Puszczy Noteckiej, Historia Lasów Państwowych, Zawody związane z leśnictwem, Zaproszenie na wystawę, Interaktywna Mapa Polski.

W trakcie zwiedzania skorzystaliśmy z pomocy przewodnika – pracownika Lasów Państwowych. Uzniowie zdobywali również samodzielnie wiedzę leśną i przyrodniczą dzięki znajdującym się przy każdej z dioram ekranom dotykowym.

Pomimo deszczowej pogody udaliśmy się też do zagrody dzików. Mogliśmy na żywo zobaczyć dorosłe lochy, odyńce i warchlaki.

Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to miejsce gdzie można poznać przyrodę, poznać las i środowisko naturalne, można dowiedzieć się jak odpowiedzialnie i mądrze korzystać w wszystkich bogactw Natury, a przede wszystkim to miejsce, gdzie dzieci nabierają, a dorośli wzmacniają swój szacunek do Ojczystej Przyrody i polskich lasów.

Zachęcamy Was do odwiedzenia tego osobliwego miejsca z wieloma atrakcjami przyrodniczymi.

Halina Wydryszek-Janas

Monika Pilarska