• „Drzwi otwarte” w IPN Poznań przed 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego

• 28.12.2018 08:32

Rok 2018 ze względu na przypadające w nim rocznice jest rokiem wyjątkowym. 11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, 27 grudnia natomiast również setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania.

W celu upamiętnienia ważnej dla Wielkopolan rocznicy Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu postanowiło w dniu 18 grudnia otworzyć swe podwoje dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Bardzo się cieszymy, że grupa 21 uczniów z klasy VI naszej szkoły mogła wziąć udział w tym wydarzeniu, bo ilość atrakcji przygotowanych przez pracowników IPN nie pozwalała nudzić się ani przez chwilę.

Na początku spotkania grupa wysłuchała wykładu wprowadzającego w tematykę Powstania Wielkopolskiego. W dalszej części zajęć mieliśmy okazję spotkać się z grupami rekonstrukcyjnymi zajmującymi się tą tematyką. Największe wrażenia zrobili na nas przedstawiciele 17 pułku ułanów wielkopolskich w mundurach z epoki. Następnie zwiedziliśmy archiwa IPN wraz z działem digitalizacji, gdzie dowiedzieliśmy się na czym polega praca archiwisty.

Po powrocie na piętro zajmowane przez pracowników OBEN IPN w Poznaniu wzięliśmy aktywny udział w przygotowanych przez organizatorów zajęciach, takich jak: koło fortuny o tematyce historycznej, układanie puzzli na czas, czy wykonanie rysunku związanego z Powstaniem Wielkopolskim. Wielu z uczestników zajęć mogło przy okazji dobrej zabawy zdobyć ciekawe nagrody.

Podsumowując, dzień spędzony przez naszych uczniów w siedzibie IPN w Poznaniu pozwolił im zdobyć wiele nowych umiejętności, pogłębić zainteresowanie historią oraz aktywnie spędzić czas. Nie można zapominać, że każdy taki wyjazd jest również okazją do zdobywania większej samodzielności oraz kształtowania odpowiednich postaw.

mgr Tomasz Molenda